Zpravodajství

Školačka vytáhla dospělého tonoucího. Vyhraje Dětský čin roku?

Do finále ankety se dostaly příběhy o velké odvaze. Například když třináctiletá dívka zachránila topícího se dospělého muže.

Před několika měsíci šla třináctiletá Petra z Brna se svou kamarádkou ze školy domů. Že se jejich pravidelná procházka změní v drama, netušila ani jedna z nich.


Když procházely na své pravidelné trase kolem rybníka, všimly si neobvykle velkého davu lidí.


Jedna žena se k Petře a její kamarádce rozeběhla a křičela, že se ve vodě topí muž, ať rychle zavolají pomoc.


Petra ale využila svých zkušeností z plaveckého oddílu a pro topícího se muže do rybníka skočila. Podařilo se jí dostat tonoucího ke břehu, kam právě dorazili záchranáři.
Děti se dobrých skutků nebojí


Za pohotovou reakci a statečnost si třináctiletá Petra vysloužila spousty pochval. A není jediná, která se nebála i za cenu svého zdraví nebo dokonce života pomoci druhému.


Právě pro tyto nebojácné děti vznikl nadační fond Dětský čin roku. Akce na podporu dobrých skutků vznikla v roce 2005 a letos se koná už čtvrtý ročník.


Do soutěže se ale nemusí přihlásit přímo ten, kdo se vyznamenal pomocí někomu v nesnázi. Upozornit na zajímavý příběh může kdokoliv.


Jako to udělala třeba patnáctileté Adéla z Prahy. Do letošního ročníku ankety přihlásila svého kamaráda.


Ten šel jednoho pozdního večera domů a zaslechl křik. Všiml si, že se na ulici snaží nějaký muž odtáhnout mladou ženu někam pryč. Přiběhl k dvojici a násilníkovi nastříkal sprej do očí. Ženu tím nejspíš zachránil před znásilněním.


O Dětský čin roku byl letos rekordní zájem


Do Dětského činu roku 2008 se zapojilo celkem 14 306 dětí, což je skoro třikrát více než v loňském roce. Školáci se ankety zúčastnili jako autoři příspěvků, nebo jako členové dětské poroty, která nakonec o vítězích rozhodla.


Suverénním vítězem co do počtu hlasů se letos stal příběh třináctileté Petry Škrabalové ze ZŠ při Fakultní nemocnici Brno. Petřin příběh s názvem "Záchrana tonoucího“ zvítězil v první soutěžní kategorii Záchrana lidského života a zároveň zabodoval nejvíc i u dětské poroty. Získal totiž úctyhodných 3 538 hlasů!


Výsledky Dětského činu roku 2008


I. kategorie ZÁCHRANA LIDSKÉHO ŽIVOTA
Nejvíce hlasů získala třináctiletá Petra Škrabalová z Brna se svým příběhem o záchraně tonoucího muže.


II. kategorie POMOC V RODINĚ
Vítězem se stal čtrnáctiletý Viet Phuong Nguyen z Ostravy. Ve svém příspěvku vyprávěl o tom, jak pomáhá svým pracovně vytíženým rodičům.


II. kategorie POMOC JINÝM DĚTEM
Třináctiletý Petr Zoubek z Ostravy vyhrál tuto část ankety s příběhem svého o rok staršího kamaráda Filipa Slaniny. Ten se stará o svou sedmiletou handicapovanou sestřičku.


IV. kategorie POMOC OSTATNÍM LIDEM
Vrácení nalezené peněženky s velkou sumou peněz přineslo první místo ve čtvrté kategorii letošního ročníku čtrnáctiletému Zdeňkovi Lerchovi ze Sedlčan. Za to, že peněženku, kterou našel na ulici, vrátil na obecní úřad si vysloužil i pochvalu od ministra vnitra Ivana Langera.


V. kategorie POMOC PŘÍRODĚ
Dvanáctiletá Marie Krupová ze Zubří popsala, jak se její škola při příležitosti Dne Země pravidelně účastní úklidu města. A ve své kategorii získala nejvíce hlasů.


VI. kategorie DOBRÝ NÁPAD
Vítězem poslední sekce ankety se stala pátá třída základní a mateřské školy Hlohovec. Nejstarší žáci se každoročně stávají „kmotry“ nových občánků Hlohovce. Novorozence i jejich rodiče žáci navštíví doma a přinesou s sebou dárečky a pamětní listy.


Všech třicet příběhů, které se dostaly do nejužšího výběru ankety o Dětský čin roku, si můžete přečíst tady.


Zvláštní cenu Učitelských novin za nejlépe napsaný příspěvek si odnesl teprve sedmiletý žák základní školy v Konici Martin Burget. Chtěl by být spisovatelem a svému snu jde naproti, už dokonce napsal svou první knihu. 


Na rozhovor s malým spisovatelem se můžete podívat ZDE.


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz