Hostem ON-LINE rozhovoru byla Džamila Stehlíková, která by měla opustit ministerské křeslo. Ptejte se už teď.
Džamila Stehlíková ve vládě končí a vystřídá ji hudebník Michael Kocáb, usneslo se v neděli vedení Strany zelených. Více informací čtěte ZDE.
V on-line rozhovoru ministryně Stehlíková dostávala příjemné i útočné otázky. Přiznala se například, že jí v ministerské funkci i vyhrožovali. "Pouze jediný člověk 'v koncích' mně a mým spolupracovníkům vyhrožoval, ale jsem ráda, že jeho situace se nakonec vyřešila. Riziko k politice patří," napsala.
Za největší svůj neúspěch Stehlíková považuje to, že se málo věnovala právům žen. "Teď přemýšlím, jak to napravit, a debatuji o tom se svým nástupcem," vysvětlila. Přála by si také, aby prošel antidiskriminační zákon, který vetoval prezident Václav Klaus.
Své plány do budoucna vidí ministryně jasně: vrátí se k psychiatrické praxi. "Už se těším na svého prvního pacienta po dvouleté přestávce," svěřila se. Pozvala také naše čtenáře na akci na podporu homosexuálů. Příští rok se Gay Pride sejde 20. června v Táboře.
Už od chvíle, kdy premiér ohlásil změny ve vládě, se nejhlasitěji ozývalo právě její jméno. Je považována za nejslabšího člena kabinetu. Měl ji vystřídat Jan Jařab, bývalý zmocněnec vlády pro lidská práva.
A to i přesto, že Mirek Topolánek Stehlíkovou vlastně nikdy nahlas nekritizoval. V srpnu loňského roku ji dokonce pochválil: přes kontroverznost některých návrhů ministryně plní roli "hlídacího psa" lidských práv velmi dobře. "Přestože není z mé strany, má moji absolutní podporu," prohlásil tehdy Topolánek.
Na druhou stanu, mnoho úspěchů si Stehlíková připsat nemůže. Nepodařilo se jí prosadit antidiskriminační zákon, který vetoval prezident Václav Klaus. Česko je nyní jedinou zemí evropské sedmadvacítky, která ho nemá, a hrozí mu sankce od Evropského soudního dvora.
Stehlíková musela odvolat i svůj plán na zavedení průkazů pro těhotné ženy, na základě kterých by je třeba měli ostatní v hromadné dopravě pouštět sednout. Neprosadila ani adopce dětí homosexuálními páry a "hvězdičky" varující v televizi před filmy s násilnými scénami.
Jen do stádia příprav došel je její celonárodní program prevence násilí na dětech a ženách, které by podle ní měly být lépe chráněny zákonem – je v něm ale navržen úplný zákaz tělesných trestů dětí, což se mnohým nelíbí.
Popudila proti sobě i romské aktivisty, podle nichž selhal projekt vládní agentury pro sociální začleňování ve vyloučených lokalitách. Už dřív se jim musela omluvit za své výroky pro regionální deník, kde mimo jiné řekla, že "za neúspěchy romských dětí ve škole stojí rodiče, kteří jim dovolují nechodit do školy a posílají je krást." Na otázky týkající se romské otázky odpovídala už v on-line rozhovoru na začátku listopadu.
Naopak úspěch slavila s normou, podle níž budou rodiče muset nahlásit své děti k lékaři, jinak mohou přijít o sociální dávky – tu schválila vláda a čeká na projednání v parlamentu. Připravovala také zákon o veřejně prospěšných organizacích a do občanského zákoníku chtěla prosadit klauzuli, která by chránila staré lidi před případným vystěhováním z bytu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz