Zpravodajství

Učitelka z porna se zhroutila, zákon na ni nemůže

Učitelka z porna se zhroutila, zákon na ni nemůže
Prillerová Zdroj: TN.cz

O tom, že by učitelé a učitelky neměli spát s žáky, není sporu. Právně to ale není tak snadné.

Diskusi na toto téma rozpoutal případ pětatřicetileté učitelky Miroslavy Prillerové ze Znojma, jejíž sexuální hrátky s mladíkem kolují na internetu. Více ZDE.


Učitelka se hájí tím, že soulož byla dobrovolná a šlo o její soukromou věc, která nikdy neměla být zveřejněna. Po zveřejnění případu se zhroutila.


Česká policie případy sexu mezi učitelem a žákem řeší jen výjimečně. "Například loni jsme neměli ani jeden," říká mluvčí moravskoslezské policie Miroslav Pech. V Praze vyšetřovali v posledních třech letech tři učitele, z toho dva usvědčili jako pedofily. A například východočeští policisté dokonce podobný případ nepamatují vůbec.


Policie je přitom jediná instituce, která intimnosti mezi učiteli a žáky může prošetřovat.


"Pokud se o takovém podezření dozvíme, informujeme policii a ředitele školy. My kontrolujeme jen dodržování školského zákona," vysvětluje mluvčí České školní inspekce Libor Vacek. Podle něj se inspektoři o takové kauze dozvědí nanejvýš jednou do roka.


Sex učitelů se žáky proti školskému zákonu není, pamatuje na něj jen trestní zákoník. Ten říká, že je zakázaný sex s osobami mladšími 15 let a dodává, že se nesmí zneužívat "závislé postavení nezletilých do 18 let". A tady je kámen úrazu.


Je žák nebo student na učiteli závislý?


Podle advokáta Jana Černého by musel učitel mladistvého vydírat, aby šlo mluvit o "zneužití závislosti".
"Pokud patnáctiletá dívka s učitelem souloží dobrovolně, není nucena nebo vydírána třeba lepšími známkami, pak není důvod k trestnímu stíhání," říká Černý.


Stejný názor měla i ústecká policie, která před Vánocemi zastavila trestní stíhání učitele Pavla S., který souložil se svou patnáctiletou studentkou. Prý to udělala dobrovolně.


S tímto výkladem ale nesouhlasí někteří sexuologové. Podle nich se žáci či žákyně mohou snadno zamilovat do učitele či učitelky právě proto, že má pro ně charisma autority. "Přesně to odpovídá definici harassmentu, tedy zneužití nerovného postavení k sexu,“ uvedl před časem sexuolog Petr Weiss.


Řešení? Jedině nový předpis


Za nemravnosti se studenty přitom učitele nemůže potrestat ani ředitel. Nejsou totiž v rozporu se zákoníkem práce, například výpověď proto nepřichází v úvahu. "Ten problém je stále častější, přímo volá po nějaké úpravě," domnívá se Černý.


Podle něj by pomohlo, pokud by například ministerstvo školství vydalo k tomuto tématu vyhlášku. Ta by stanovila, že sex se žákem je porušením určitého zákonného paragrafu (například způsobuje ztrátu důvěry) - ředitel by pak mohl proti učiteli zakročit. O tom ale ministerstvo neuvažuje.


Většina učitelů do vězení nejde


O sexu učitelů se žáky pravidelně referují média, jen málokterý provinilý pedagog ale skončí za mřížemi.


Loni se na veřejnost dostal třeba případ kladenské učitelky, která byla podezřelá, že má poměr se čtrnáctiletým žákem. Žalobkyně ale v tomto případě stíhání zastavila. Podle ní učitelčino chování mohlo chlapce ohrožovat, nepodařilo se ale prokázat, že spolu souložili.


V letech 2003 a 2004 organizoval alkoholové a sexuální orgie se studenty osmadvacetiletý Pavel V., bývalý mistr na bruntálském učilišti pro kadeřnice. Dostal za to devítiměsíční podmínku a soud mu na rok zakázal učit nezletilé. Udali ho prý studenti, kterým dal na vysvědčení pětky.
Za mřížemi naopak skončil v roce 2002 Miroslav Slavík, učitel na Základní umělecké škole ve Zlivi a vedoucí divadelního souboru Hudradlo. Zneužil nejméně 15 svých svěřenek, s některými souložil ještě před patnáctinami. I on si hrátky točil na video.

Na čtyři roky do vězení poslal brněnský soud v roce 1997 i tělocvikáře Miloše Knoflíčka. Ten zneužil nejméně sedm žákyň, i on s nimi souložil před patnáctinami.

Podobně jako učitelé, zneužívají někdy své svěřence i vedoucí kroužků. Asi nejznámějším odsouzeným je Bohumil Kulínský, který za sex se sboristkami dostal pět a půl roku. Více ZDE.


V cizině jsou tresty přísnější


Například tělocvikářka Pamela Rogers Turnerová z Tennessee v USA opakovaně souložila se třináctiletým hochem a mohla za to dostat až sto let vězení.


Nakonec ji odsoudili na devět měsíců a přidali sedmiletou podmínku. Tu ale Turnerová porušila, když stejnému chlapci poslala svoje nahé fotky – k sedmi letům jí proto pak ještě přibyly dva roky navíc.

Loni v červnu byla Julie Pritchettová z amerického Trussville zatčena kvůli podezření, že zneužila hned osm členů baseballového týmu. Za svůj zločin už byla obviněna, ale rozsudek zatím nepadl.


Povedená učitelka je i Debra LaFave, která v šestadvaceti svedla čtrnáctiletého žáka a dostala za to tříleté domácí vězení a na sedm let jí zakázali učit. Pikantní přitom je, že právě s ní ztratil také ve 14 letech panictví idol Ameriky Nick Carter, hvězda Backstreet Boys.Nevídanou věrnost svému mladistvému příteli prokázala Mary Kay Letourneauová. Ta byla ve vězení kvůli vztahu s Vili Fualaauem hned dvakrát, má s ním dvě dcery a po propuštění z vězení se za něj provdala.


Najděte zvrhlíka na síti


V USA si obyvatelé potrpí na to, aby se o sexuálních delikventech vědělo. Proto jejich případy sledují a seznamy obviněných učitelů publikují na internetu.


Založili k tomu účelu hned několik webových stránek, například badbadteacher.com nebo teachercrimes.com. Další stránka se zaměřuje jen na sexuální delikty žen-učitelek.

Karolína Procházková, bar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz