Zpravodajství

Dovolená je rekordně levná. Bude hůř. PŘÍKLADY

Současná ekonomická krize přinesla alespoň jednu výhodu. Kdo touží odletět do tepla, ušetří tisíce korun.

Zájezdy do exotiky se letošní zimu prodávají za nejnižší ceny v české historii. Dovolenou v Karibiku nebo v Asii koupíte až o více než třetinu levněji.


Cestovní kanceláře očekávaly přibližně stejný nárůst prodeje zájezdů do exotických destinací jako minulou sezonu. Proto si nasmlouvaly na letošní rok více pokojů či víc letů. Zájezdy ale nejdou tak na odbyt a cestovní kanceláře již domluvené smlouvy nemohou rušit.


"Prodej díky ekonomické krizi není takový, jaký se předpokládal,“ potvrzuje mluvčí Asicoiace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.


Cestovky se tak snaží za každou cenu vyprodat fixně nasmlouvaná místa v letadlech a hotelech, aby se vyhnuly stornopoplatkům.


"Zaznamenali jsme pokles prodeje zimních zájezdů do exotiky. Ty se totiž začaly prodávat právě v době, kdy se začaly objevovat informace o světové finanční krizi," uvedla marketingová ředitelka cestovní agentury Firo-tour Pavlína Pešová. Nabídka exotických zájezdů prý  navíc byla letos vyšší než poptávka.


Kdo sní o návštěvě některé z exotických zemí a nemohl si to do teď dovolit, má příležitost. Nízké ceny se totiž nebudou příští sezonu opakovat.Například 13denní pobyt v Brazílii nebo na Kubě koupíte do 20 tisíc korun včetně poplatků. Ještě minulý rok však stál bezmála 30 tisíc. Do Tuniska se zase můžete podívat již za téměř 6 tisíc.


Do 30 tisíc korun na osobu včetně poplatků je nyní možné letět například i do Dominikánské republiky, do Salvadoru nebo Mexika. Za podobnou dovolenou přitom můžete dát i 50 tisíc.


Podobně nízké ceny ale platí pouze pro takzvané last minute zájezdy, které se prodávají do konce března. Odjezd přitom může být již za několik dní od rezervace.


Kromě zájezdů jsou levnější i letenky. Například zpáteční cesta z Prahy do New Yorku stojí nyní 10 tisíc korun včetně poplatků, zatímco vloni touto dobou stála minimálně 12 tisíc. Za letenku do Bangkoku zase zaplatíte místo 22 pouze 15 tisíc.


Důvodem obrovských slev letenek je to, že letecké společnosti musí nahlásit fixní počet svých linek do jednotlivých destinací vždy na půl roku dopředu, a to vždy na období listopad až duben a květen až říjen. Ekonomická krize však přišla až v říjnu, když již měly letecké společnosti počet linek na další půlrok nasmlouvaný.


Letní dovolená zdraží kvůli oslabené koruně


Zatímco zimní dovolená trhá cenové rekordy, na letní dovolenou si budeme muset připlatit. Zdraží nejen zájezdy, ale i samotné letenky.


Oslabená koruna nutí cestovní kanceláře a letecké společnosti, aby po skončení slev zdražily více než kdy jindy. To potvrzuje i Okamura: "Cestovní kanceláře uvažují o tom, že pokud euro přesáhne výši 30 korun, porostou i ceny zájezdů.“


Na slabou korunu doplatí také individuální turisté, kteří nevyužívají služeb cestovky. Zatímco loni v létě byla koruna na rekordním maximu 22,88 za euro, včera bylo euro o téměř šest korun dražší.

luc, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz