Zpravodajství

Dovolená v Chorvatsku: co vás letos čeká za novinky

Dovolená v Chorvatsku: co vás letos čeká za novinky
Zdroj: oficiální zdroj

Chorvati loni zavedli formulář pro děti a zákaz dovážení některých potravin. Nyní plánují změny.

Každý rok míří na Jadran stovky tisíc českých turistů. Loni však jejich počet kvůli omezením z chorvatské strany výrazně klesl. Cestovní kanceláře odhadují pokles až na jednu třetinu.


Hlavním důvodem bylo zavedení zákazu dovozu mléčných a masných potravin a zavedení formuláře pro děti do 18 let, které do Chorvatska necestují se svým zákonným zástupcem.


S dětmi k moři snad bez komplikací


Kvůli vysokému tlaku z české strany se začalo jednat o novele cizineckého zákona v chorvatském parlamentu. Povinný formulář tak pravděpodobně do začátku turistické sezony zruší a chorvatské pláže se opět zaplní.


Formulář omezuje hlavně organizátory dětských táborů nebo prarodiče s vnoučaty, kteří musí vyplnit úředně přeložený dokument s podpisem zákonného zástupce.


"Formulář se týká například i sedmnáctileté dívky, která jede na dovolenou se svým starším přítelem,“ říká mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. 

Zdroj: oficiální zdroj

Úplné povolení dovozu masných a mléčných výrobků se neočekává. Do Chorvatska nyní můžete přivézt pouze jeden kilogram těchto potravin. Skutečnost je ale taková, že celníci byli většinou velmi benevolentní a přivírali oči i nad mnohem větším množstvím potravin.


Slábne koruna, porostou ceny


Na turisty kvůli oslabování koruny pravděpodobně čekají také vyšší ceny. Cestovní kanceláře se však snaží pro své klienty stávající ceny udržet. "Nyní jednáme s chorvatskou stranou. Tlačíme na Chorvaty, aby snížili ceny,“ dodává Okamura. V případě, že chorvatská strana neustoupí, půjdou ceny zájezdů nahoru.


Zdražování se týká i turistů, kteří jedou do Chorvatska takzvaně "na vlastní pěst.“ Hotely a restaurace totiž uvádí ceny v eurech a ohledy na změny kurzu neberou.


Pozor na silnicích


Počítat musíte i s novými pravidly na silnicích. Pokuty za nedodržování dopravních předpisů jsou v Chorvatsku vysoké, začínají na 1200 korunách.


Mladý řidič od 18 do 24 let nesmí jet na silnici rychlostí vyšší než 80 km/h, na silnici pro motorová vozidla rychlostí vyšší než 100 km/h, na dálnici rychlostí vyšší než 120 km/h, na mopedu rychlostí vyšší než 40 km/h.


Příjemnější změnou je povolených 0,5 promile alkoholu v krvi.


Novinku si na letošní sezonu připravili také Bulhaři. V ulicích bulharských měst se děti mladší 14 let nebudou moci toulat samy po osmé hodině večer. Chlapci a dívky mezi 14 a 18 lety pak musejí být doma nejpozději v deset večer.

luc, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz