Zpravodajství

Šéf horské služby ON-LINE: V Krkonoších už bylo i 15 metrů sněhu

Šéf horské služby ON-LINE: V Krkonoších už bylo i 15 metrů sněhu

Hostem našeho on-line rozhovoru byl od 20 do 21 hodin náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš.

Dovolená na horách je pro spoustu lidí něco, na co se každý rok těší už o letních prázdninách. Řada lidí si ale neuvědomuje, že na svazích a v běžecké stopě číhá řada nebezpečí.


Důkazem toho jsou hned dvě horské nehody za poslední dva dny. V pátek se parta snowboardistů v Jeseníkách ztratila v mlze. Pod jedním z nich se utrhla lavina a zasypala ho. Zemřel v sanitce.
A v sobotu se v Rokytnici nad Jizerou převrátila do potoka rolba plná rekreantů. Nikdo z nich sice nezemřel, ale několik z nich si z nehody odneslo těžká zranění.


Jak často k podobným nehodám dochází? Jak jim předcházet? Co všechno mít s sebou na dlouhé túře? Jak vážné je v českých horách nebezpečí lavin? Mají lyžaři bez výjimky nosit ochranné přilby?


"Pokud nemá přilbu dospělý, je to jeho věc, ovšem u dětí bych to bral jako normu a budeme i nadále snažit, aby tato povinnost byla i v zákoně," řekl v rozhovoru se čtenáři Klepš.


Svěřil se také, že práce je náročná a je důležité ve volném čase relaxovat buď s rodinou nebo s kamarády.


A přidal také jeden rekord - v Krkonoších prý už napadlo neuvěřitelných 15 metrů sněhu. A co si myslí o nehodě rolby? Muselo k ní dojít? "Asi ne, ale nesuďme příliš tvrdě. Mám dojem, že podobný malér se může stát každému z nás, jen o tom ještě nevíme. Vy nejezdíte autem?" zastával se řidiče rolby šéf horských záchranářů.


Rozhovor


tn.cz / pez

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz