Zpravodajství

Němci v ulicích, Hitler na Hradě. VZPOMÍNKY PAMĚTNÍKŮ na okupaci

Byla středa 15. března 1939. Ten den se změnily dějiny Československa. A Evropa, ačkoliv si to mnozí nechtěli připustit, byla zase o kousek blíž válce.

Ve středu 15. března začala okupace Československa Německem. První němečtí vojáci vstoupili na naše území kolem šesté hodiny ráno. Od té doby vysílal rozhlas následující zprávu:

Z rozkazu prezidenta republiky: počínaje šestou hodinou 15. března počne německé vojsko obsazovat území Čech a Moravy. Všechno obyvatelstvo upozorňuje se, že je naprosto nutné, aby byl zachován naprostý klid, vyhnutí se srážkám a incidentům, které by mohly mít nedozírné následky. Zachovejte klid a vyčkejte dalších zpráv.

Podívejte se na reportáž z nědělních Televizních novin.Němce v Praze vítali Němci

Jednotky wehrmachtu dojely do Prahy už během dopoledne. Pouliční tlampače tu vysílaly v češtině i němčině informace podobné těm, které pouštěl do éteru rozhlas. České obyvatelstvo bylo vyzýváno ke klidu a také ho dodržovalo.Zato pražští Němci byli radostí bez sebe a nadšeně vítali kolony wehrmachtu. Pražskými ulicemi se nesly výkřiky Sieg Heil a Wir danken unserem Führer. Na budovách visely rudé vlajky s bílým kruhem a hákovým křížem uvnitř něj.

Atmosféru v Praze i dalších městech dokumentuje video pod titulkem tohoto článku. Redakce tn.cz upozrňuje, že jde o dobové video a komentář vychází ze slovníku tehdejší německé propagandy.

Zdroj: oficiální zdroj


Obsazování probíhalo klidně, bez incidentů. České ozbrojené síly se nebránily. Německé vojsko tak bojovalo hlavně s nepřízní počasí.

Hitler na Pražském hradě

Hitler jel do Prahy z České Lípy. Jeho kolona dorazila do Prahy v 19:15. V delegaci byli ze známějších jmen i ministr zahraničí Ribbentrop a šéf SS Himmler. Prezident Hácha teprve v 19:30 přijel zvláštním vlakem z Berlína na pražské Wilsonovo nádraží.

Zdroj: oficiální zdroj


Na Hradě Háchu vítal ten, který ho hrozbami o krveprolití a bombardování českých měst ten samý den nad ránem donutil v Berlíně podepsat souhlas s okupací – Adolf Hitler. Němci schválně zdržovali odjezd Háchova vlaku, aby mohl být Hitler v Praze dřív.

Hanobení vlajky se trestá

Už ve čtvrtek vyšel v novinách rozkaz pražského policejního ředitelství a říšskoněmeckých úřadů. Ten mimo jiné stanovil zavírací dobu hostinců, restaurací, kaváren na devátou večer. Po této hodině byl zákaz zdržovat se na veřejných prostranstvích. Obyvatelstvo bylo rovněž varováno před jakýmikoliv "provokativními činy“.

"Zejména upozorňuje co nejdůtklivěji, že říšskoněmecká vlajka se skobovým křížem požívá výsostné ochrany úřadů a jakékoliv činy proti ní směřující, měly by za následek nejkrutější trest,“ stálo na samém konci rozkazu.

Ten samý den, tedy ve čtvrtek 16. března 1939 podepsal Adolf Hitler na Pražském hradě výnos o Protektorátu Čechy a Morava. To už bylo obsazené celé území, které Čechům a Moravanům po mnichovském okleštění republiky ještě zbylo. Začala okupace a tyranská nadvláda nacistů.

Zdroj: oficiální zdroj


Přijeli noví páni

A jak na 15. března vzpomínají lidé, kteří ho zažili na vlastní kůži? "Pamatuji si vnitřní strach," vybavuje si vdova po generálovi Aloisi Šiškovi Vlasta.

Na vlastní oči viděla kolonu šedozelených německých aut a motorek. "Na nich seděli vojáci. Určitě si kontrolovali i situaci kolem, ale dívali se spíš dopředu. Měli pohled někoho, kdo přijel a stal se pánem," vzpomíná Šišková.
 

Poslechněte si další vzpomínky:


 

Martin Dvořák, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz