Zpravodajství

Extrémně nebezpečný Conficker zaútočí na apríla. Poradíme, jak vir zničit

Extrémně nebezpečný Conficker zaútočí na apríla. Poradíme, jak vir zničit
Zdroj: Oficiální zdroj

Zhoubný program Conficker je za dveřmi. Zaútočí možná už za pár dní.

Jak se Conficker šíří jsme nastínili už v minule. Připomeňme, že využívá slabých míst v bezpečnosti Windows, může se nainstalovat z USB disků, nezabezpečený počítač napadne také přes internet.
 

Podívejte se na reportáž o nebezpečném viru:


Krátce po instalaci Conficker zkouší vypnout automatický systém, kterým se opravuje Windows. Může zabránit také v přístupu do Centra zabezpečení.


Kromě dalších věcí vyhledá Conficker v počítači bezpečnostní programy a pozastaví jejích funkce. Aplikace tak mohou ukazovat, že je počítač kompletně bezpečný, bez jakéhokoliv virového kódu, ovšem není to pravda.


Vyřadí další bezpečnostní funkce
 

Conficker dále vypne hlášení o chybách, které Windows Vista posílá do centrály Microsoftu, smaže body obnovení, program ani nezapomene zabránit v přístupu na webové stránky výrobců antivirů, resp. k aktualizacím jejich produktů.
 

Záškodnická aplikace se rovněž v předem určených časech dokáže aktualizovat a stahovat do počítače další nežádoucí software. Zatímco dříve se připojovala ke 32 adresám z asi 250 možných, nová verze si vybírá až 500 domén z 50 tisíc možných. Tvůrci antivirů proto mají ztíženou možnost zabránit Confickeru ve volání "domů".


Jak tedy Conficker a další zhoubné kódy, které se chovají podobně, v počítači odhalit? Zkuste použít některé z těchto rad.
 

Rumuni radí s odstraněním

Conficker pomůže odstranit z počítače rumunská aplikace o velikosti 2,2 megabytů. Naleznete ji například zde.
 

Někteří experti ale soudí, že se Confickeru nelze jen tak jednoduše zbavit, protože neustále aktualizuje svůj kód a opět se do počítače krátce po vymazání nahraje.


Poněkud složitější návod pak dává Microsoft. Operuje přitom s vlastním Nástrojem pro odstranění škodlivého softwaru  a aplikací Stand-Alone System Sweeper. Podrobný postup, jak obě nainstalovat a zabránit dalšímu šíření Confickeru, naleznete zde.

tn.cz / adr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz