Zpravodajství

Přírodní mýdla voní hlavně citlivé pleti

Mýdlárna v Růžové je plná bylinek!

Máte citlivou pleť a potíže s alergiemi? V malebné vísce nad Děčínem není jen krásná příroda, ale seženete tam stoprocentně přírodní bylinná mýdla! Už šestým rokem je tu vyrábí paní Miloslava Hrachovcová. Do mýdlárny Rubens jsme se vypravili podívat, jak se takové mýdlo vůbec vaří.

 

Usměvavá paní Miluška vysvětluje: "Vařím bylinková mýdla bez jakékoliv chemie, s trochou nadsázky každému říkám, že jediné, co by mohlo na našich mýdlech lidi dráždit, je samotná bylinka v nich obsažená.“


Jak celý zázrak vzniká?


"Tajemstvím zachování přirozených vlastností té či oné bylinky je nízká teplota vaření,“ prozrazuje. "Základ našich mýdel je vlastně jen olivový olej, kokosový a palmový tuk,“ a ukazuje dózičky s tuhými tuky.

"Aby vůbec proběhl proces zmýdelnatění, musím do toho všeho přidat louh. Ale nebojte se, louh po vyschnutí mýdla ve speciální dřevěné vaničce vykrystalizuje na povrch a já ho potom celý seříznu, takže v mýdle samotném už není,“ říká paní Miluška, zatímco rozehřívá oleje a tuky v jednom hrnci.


Potom vezme hmoždíř, vysype z něj do připraveného základu bylinky a nakonec přijde na řadu kapička bylinné esence pro vůni, protože jen samotná bylina mýdlo dostatečně neovoní.

Směs se pak naleje do dřevěné vaničky, kde se nechá 24 hodin uležet, poté se z ní seřízne louh a nařeže se na kostky. Ty putují na poličky do sušárny, kde si měsíc počkají, aby měly tu správnou konzistenci.

 

Jdeme se podívat do místnosti, kde se mýdla finálně upravují. Paní Miluška každé mýdlo vezme do ruky, prohlédne ho a seřízne mu okraje. Pak do něj vyryje rýpátkem velké R.
"To je naše značka a známka toho, že mýdlo prošlo výstupní kontrolou.“ A proč vlastně pojmenovala mýdlárnu názvem Rubens? "Bydlíme v Růžové a růžová se latinsky řekne Rubens,“ usmívá se.

Jak člověka napadne vařit mýdlo?

"Prvotním impulsem byl nález starého sešitku na půdě po mojí babičce, kde jsem objevila recept na mýdlo,“ vypráví paní Hrachovcová. "Chtěla jsem vaření mýdla jen zkusit, navíc recept obsahoval sádlo, ale z hotového produktu jsem sádlo pořád cítila. Proto jsem se rozhodla experimentovat a zjišťovala, čím by se tento živočišný tuk dal nahradit. Nakonec jsem se rozhodla používat rostlinné oleje. Vaření mýdla mě natolik chytilo, že jsem už u toho zůstala. Navíc mi dělá radost, že si naše produkty lidé chválí a do mýdlárny Rubens se vracejí.“


Léčba bylinkovým mýdlem


"Naše přírodní mýdla mohou používat lidé s různými typy pleti, v tuto chvíli nabízíme 19 druhů mýdel, která jsou roztříděna do 8 skupin, podle účinků bylinek na pokožku,“ ukazuje mi sortiment. "Každý si u nás vybere, ať už má suchou, citlivou nebo mastnou pleť, zvláště pro děti jsou přírodní mýdla vhodná,“ říká.

K dostání tu jsou na suchou pleť mýdla s měsíčkem nebo kozím mlékem, na intimní hygienu s kontryhelem. Pro pleť mastnou tymián nebo proti pihám mýdlo s bezem. Na prokrvení pokožky funguje skořicové mýdlo a na problémovou pleť zas meduňkové.

Koupel s bylinnými mýdly je velmi příjemná a voňavá, na kůži vám pak zůstane jemný film a dlouhé hodiny je kůže hebká jako dětský zadeček.
 

/Daniela Pilařová, tn.cz/kat

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz