Zpravodajství

Dopravci protestovali kvůli Topolánkovi, zemědělci kvůli mléku

Dopravci protestovali kvůli Topolánkovi, zemědělci kvůli mléku
Zdroj: Mediafax

Do Litoměřic přijeli ministři dopravy EU. Zasedání jim protestem "zpestřili" autodopravci. Jinde v republice zase protestovali zemědělci.

Dopravci protestovali proti premiéru Topolánkovi. Ten jim slíbil snížení mýtného, slib ale podle dopravců nedodržel. Množstevní slevy na mýtném až do výše 13 procent slíbil Topolánek dopravcům loni v září jako opatření, které mělo zmírnit kritickou situaci v dopravě.


Protest byl ohlášený dlouho dopředu, nebyla ale známá jeho forma. Řidiči kamionů, kteří se hned ráno k protestu sjeli, podle našich informací nehodlali blokovat dopravu, jen chystali jakou spanilou jízdu městem. Generální tajemník Česmadu Martin Špryňar řekl, že kamiony budou jezdit kolem kulturního domu, kde se schůzka ministrů koná. Protest před jedenáctou hodinou skončil.

Zdroj: Mediafax


Jízdu se řidičům rozhodli pořádně osladit policisté, kteří před devátou ráno zablokovali výjezd z areálu, kde se demonstrující řidiči sjeli. Policisté kamiony před odjezdem důkladně kontrolují. Chtějí tím protestní jízdu doslova "rozsekat", aby nemohly kamiony jet za sebou všechny, ale maximálně po dvou.

Před půl devátou ráno bylo v Litoměřicích připraveno protestovat kolem deseti kamionů. Po deváté ráno jich už ale podle informací ČTK bylo desetkrát tolik, jezdily pomalu po městě a troubily. A před jedenáctou dopoledne už nápor nákladních aut v podstatě znemožnil průjezd cenrem města.


Protestovali i zemědělci. Kvůli mléku


S těžkou technikou vyjeli dnes ráno zemědělci na silnice v Plzeňském, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém kraji a na Vysočině. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby rolníci nehodlali cíleně blokovat dopravu, ale pomalu jedoucí těžká technika samozřejmě dopravu komplikovala.


Zemědělci v březnu protestovali v Praze. Přivedli si i krávu


Součástí protestů bylo shromáždění stovek zemědělců u památníku selského povstání u Chlumce nad Cidlinou, které začalo v devět hodin ráno.


Zemědělci si přinesli řadu transparentů. Například z Táborska přijeli s nápisem "Požadujeme rovné podmínky", zástupci Litoměřicka nesou transparent "Nechceme vybíjení dojného skotu v ČR". Dopravu na hlavní silnici z Hradce Králové na Prahu, která vede těsně kolem památníku, nezablokovali.


Všech 15 zemědělských společností na Blanensku se ve středu připojilo k protestům zemědělců. Jak agentuře Mediafax sdělila ředitelka blanenské okresní agrární komory Marcela Pokorná, na silnice vyrazilo asi 50 kusů zemědělské techniky. Stroje jezdily po všech silnicích v okolí města.


Česká republika nebyla jediným státem, kde se protesty uskutečnily. Podle informací Agrární komory by měli ve středu demonstrovat farmáři v dalších 13 zemích Evropské unie. Propad mléčných cen totiž již několik měsíců trápí farmáře v celé Evropě.

pez s přispěním Martina Kočárka a Petra Brzka, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz