Představte si, že se stejným seznamem vyrazíte na nákup v různých krajích. Víme, kde zaplatíte nejvíce a kde nejméně.
Český statistický úřad pravidelně sleduje ceny základních potravin. Dá se proto zjistit, kde se nakupuje nejlevněji.
Výsledek průzkumu udělá největší radost zákazníkům v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Naopak nejdražší je nákup v krajích Středočeském a Karlovarském.
A rozdíly nejsou zanedbatelné: celková cena nákupu se mezi nejdražším a nejlevnějším krajem liší až o stokorunu.
Obecně platí, že na východě republiky je levněji než na západě. "Souvisí to celkově s výší platů a zaměstnaností. V regionech, kde jsou příjmy nižší, musí obchodníci srazit svoje marže, aby zboží vůbec prodali," vysvětluje analytička Raiffeisenbank Helena Horská.
Cenové rozdíly dokládají i červené (nejlevnější) a modré (nejdražší) položky v následujících tabulkách. Pro zvětšení tabulky na ni klikněte.
Je ovšem patrné, že ceny nejsou rozloženy rovnoměrně. Například Jihočeský kraj drží u tří položek rekord s cenami nejvyššími a u tří s nejnižšími.
Český statistický úřad šetření zveřejňuje každé dva týdny. Oproti konci dubna některé zboží zdražilo – nejvíce se zvedly ceny mrkve a hladké mouky a také brambor. Zlevnily naopak banány, papriky a chleba.
I tady jsou ale mezi kraji patrné rozdíly. V Pardubickém kraji například za minulé dva týdny vzrostla také cena vepřového masa a vajec.
Pravidelné cenové šetření ČSÚ najdete na jeho internetových stránkách ZDE. Jak statistici upozorňují, údaje nejsou zcela reprezentativní – provádějí se jen v menším množství prodejen.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz