Zpravodajství

Plynový útok na dívčí školu. 94 lidí v nemocnici

Plynový útok na dívčí školu. 94 lidí v nemocnici
Zdroj: oficiální zdroj

Afghánistán zažil v úterý už třetí plynový útok na dívčí základní školu, tentokrát ve městě Kazák severně od Kábulu.

Útok zatím neznámým plynem se odehrál v provincii Kápísá. V nemocnici po něm skončilo  94 lidí. Z toho 89 dívek, tři učitelé a dva členové ochranky. Nikdo z nich není již v ohrožení života.

Jak uvedl Abdul Ráhim Ajár, mluvčí guvernéra provincie, pacienti zvraceli a točila se jim hlava. Některé z dívek omdlely, některé měly známky otravy plynem, které vykazovaly i oběti předchozích dvou útoků v nedalekém městě Čárikár.

Jedná se již o třetí útok na dívčí školu v provinciích severně od afghánské metropole Kábul. K prvnímu útoku došlo 26. dubna, k druhému v pondělí, oba byly namířeny proti dívčím školám v Čárikáru, hlavním městě severoafghánské provincie Parván.

Ucítily zvláštní zápach, pak jim bylo špatně

Po obou těchto útocích muselo být do nemocnice umístěno téměř 100 dívek. Podle jedné z hospitalizovaných pacientek žákyně ucítily zvláštní zápach, poté začaly pociťovat nevolnost

Afghánské policie všechny tři incidenty vyšetřuje, podle ministerstva vnitra je ale příliš brzy na nějaké závěry. Policie zatím nemá ani žádná vodítka nebo stopy. Vzorky krve postižených byly poslány na americkou vojenskou základnu do Bagramu, výsledky nejsou dosud známy.

Taliban proti vzdělávání žen


Počet útoků na dívčí školy v Afghánistánu za poslední rok stoupl, a to zejména ve východní a jižní části země. Minulý rok hodil neznámý útočník na skupinu školaček ve městě Kandahár láhev s kyselinou. Dívky utrpěly popáleniny v obličeji. Více TADY.

Proti vzdělávání dívek je islamistické hnutí Taliban, které za své vlády ženám zakázalo nejen vzdělávání, ale také práci. Tento zákaz byl zrušen po pádu Talibanu v roce 2001.

Mediafax, hav, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz