Pomník rudoarmějcům v brněnském Králově Poli vyvolává emoce už několik let. Symboly srpu a kladiva byly už několikrát odstraněny, pak se vždy vrátily.
Na první pohled je to nenápadný pomníček – asi čtyři metry vysoký jehlan stojící u kostela Nejsvětější trojice není přes stromy příliš vidět. Ani většina místních neví, co je to vlastně zač. Přitom se o něj vede už řadu let lítý boj.
Krátká historie srpu a kladiva
Problémem jsou symboly srpu a kladiva. Ty byly na pomník umístěny hned při jeho výstavbě v roce 1946. Po listopadové revoluci musely zmizet, stejně jako spousta jiných znaků komunismu po celé republice. Roku 2006 se však objevil nápad, že by se srp a kladivo měly na pomník vrátit. Myšlenka tehdy vzešla z hlavy bývalého důstojníka Aleš Kopka, člena Městského výboru KSČM v Brně. Tento muž, který měl pro brněnskou KSČM na starost agitaci, pak za peníze magistrátu srp a kladivo na pomník vrátil – 18 let poté, co odtamtud byly odstraněny.
Symboly však na pomníku dlouho nevydržely. Krátce po instalaci královopolský místostarosta René Pelán srp a kladivo strojem odbrousil. Ani tím však absurdní kauza neskončila. Úředníci se totiž pod tlakem stížností Ruské federace rozhodli nechat symboly komunismu nainstalovat znovu. Za částku kolem 750 tisíc korun nechali okolí pomníku opravit (velmi nekvalitně, kostky už teď vypadávají): na místo původního srpu a kladiva nechali vsadit pěticípou hvězdu se srpem a kladivem uvnitř. Tento symbol je však i dnes trnem v oku řadě místních občanů – na internetu se proti němu objevila petice, kterou už podepsalo přes 1300 lidí. A navíc byl už několikrát přelepený portrétem Milady Horákové.
Při jednom z pokusů o přelepení jsme byli s kamerou:
Spor o srp a kladivo je bojem historiků
Laik by řekl, že vyřešit takový spor je poměrně jednoduché – stačí se zeptat nějakého historika. Ten pak jasně určí, jestli srp a kladivo uprostřed hvězdy byly nebo nebyly symbolem Rudé armády. Není to však tak lehké. Magistrát si pochopitelně nechal vypracovat rovnou dva posudky. Oba shodně říkají, že symboly na pomníku patří Rudé armádě. Historik Pavel Paleček s tím však nesouhlasí: "Oba posudky jsou víc než sporné. Jeden vypracoval důchodce a druhý zaměstnanec JAMU v Brně, oba bez vysokoškolského vzdělání magisterského stupně. Ani jeden z nich není znalcem v příslušných oborech – tedy heraldice, vexilologii nebo faleristice.“ Jeden z posudků ani neuvádí historické prameny, ze kterých čerpá, druhý zase cituje jen z prací starých 40 let.
Historii pomníku popisuje historik Pavel Paleček:
Je čepicový odznak znakem Rudé armády?
Historici, kteří se k záležitosti vyjádřili, mají poměrně jasno: "Ne, není.“ Podle Pavla Palečka je srp a kladivo symbolem politickým, nikoliv vojenským. "Na pomníku obětí Rudé armády to nemá co dělat," tvrdí Paleček. Přitom potvrzuje: "Srp a kladivo se na uniformách Rudé armády skutečně objevovaly, ale pouze jako tzv. čepicový znak. Hlavním a oficiálním symbolem byla rudá hvězda.“
Stejné argumenty volí o brněnský historik Jiří Pernes: "Kladivo a srp tam nemají co dělat. Je to symbol Sovětského svazu a komunismu.“
Podobný názor sdílí i Aleš Knížek, ředitel pražského Historického a vojenského ústavu. Ve vyjádření, které poskytl Národnímu památkovému ústavu, píše: "Oficiálním symbolem Rudé armády byla červená pěticípá hvězda a červený prapor. Jeho stanovisko je jasné: "Pro pomník mohu doporučit prostou červenou hvězdu.“
Mezi znaky, které Rudá armáda používala, se totiž během dějin objevila celá řada symbolů, které se měnily a vyvíjely. Například místo zmiňovaného srpu a kladiva uvnitř hvězdy se mezi válkami objevoval i zkřížený pluh a kladivo. Mezi odznaky, které některé jednotky Rudé armády používaly, byl dokonce krátkou dobu i hákový kříž. Bylo to proto, že svastika se objevuje u řady kultur - například u Kozáků, kteří byli součástí Rudé armády. Označit pomník jen některým ze symbolů by bylo nespravedlivé vůči jednotkám, které měly jiný odznak. Jediným sdíleným symbolem, který používala celá Rudá armáda, byla právě rudá hvězda.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz