Zpravodajství

Kde je střed Evropy? Cimrman má jasno, vědci váhají, města se přou

Česko leží uprostřed Evropy. A zakládá si na tom. Jen na území naší země najdeme minimálně čtyři středy Evropy.

A o stejnou poctu usilují i další země v okolí. A zatímco jednotní nejsou ani vědci, génius přelomu 19. a 20. století Jára Cimrman má jasno. Střed Evropy leží v Havlíčkově, dříve Německém, Brodě.


"Je to dokázáno i fyzikálně. My na to dokonce máme přesné zařízení,“ tvrdí starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová. Oním zařízením je dřevěná trojúhelníková deska s důlkem uprostřed a skleněná koule, která po spuštění z hrany desky vždy neomylně skončí na dně důlku, kde je souřadnicemi označen Havlíčkův Brod.


Jenomže nárok na střed Evropy si dělají i jinde. Například v Jakubovicích u Golčova Jeníkova tvrdí, že právě oni jsou pupíkem Evropy.


Středů Evropy je prý hned několik


"Vycházíme ze středověké mapy Španělska, kde je tehdejší královna ozdobena na hrudi šperkem s nápisem Czechia. Šperk má symbolizovat české země jako střed Evropy. A my jsme navíc při amatérských archeologických vykopávkách našli středověký kámen se dvěma nulami. Jde o označník, který symbolizuje nultý kilometr Evropy, tedy to, že právě v Jakubovicích Evropa začíná,“ tvrdí Jaroslav Kreibich, objevitel jakubovického pupíku Evropy.


Střed Evropy je ale také o šedesát kilometrů dál v Kouřimi na Kolínsku. "Členové České astronomické společnosti vypočítali na centimetr přesně místo, kde se protínají patnáctý poledník a padesátá rovnoběžka, tedy astronomický střed Evropy. Právě od něj se vypočítávají všechny astronomické jevy, například skutečně pravé poledne nebo západ či východ slunce,“ říká Josef Klouda, tajemník kouřimské radnice.


Významné místo je ale zatím označeno velmi provizorně, křivou a orezlou železnou trubkou zabodnutou uprostřed polí. "Ale už chytáme reprezentativnější označník,“ uklidňuje Klouda.


Střed Evropy je u nás, křičí za hranicemi


Střed Evropy si ovšem nenárokují jen Češi. Za geologický střed je označován vrch Dyleň na česko-německém pomezí. Ukrajinský Rachov se zase prohlašuje za geografický střed Evropy, a dokonce jej připomíná památníkem a deskou.


"Když budete mluvit s Litevcem, řekne vám, že střed Evropy je jednoznačně u nich,“ dodává ředitel Geologického ústavu České akademie věd Václav Cílek. Za střed Evropy se mimo to prohlašují například i Kremnica na Slovensku a mnoho dalších míst.


"Víme, že středů Evropy je několik, a tak evidujeme jen prokazatelný střed České republiky, který je vědecky vypočítán a nachází se v Číhošti,“ snaží se do problému vnést světlo Miroslav Marek, prezident agentury Dobrý den, která se zabývá sběrem netradičních rekordů a kuriozit.


A kde tedy skutečný střed Evropy leží? Jasno má jen Jára Cimrman, podle něhož je střed Evropy tam, kde o něj nejvíc usilují. Podle Cílka je pak nejlepší, když si každý člověk najde svůj vlastní střed Evropy.

Dušan Vrbecký, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz