Zpravodajství

Zemřela poslední žijící pasažérka z Titaniku. Živořila v 97 letech

Ve věku 97 zemřela Millvina Deanová. Byla posledním žijícím člověkem, který přežil plavbu na smrtonosné lodi Titanik.

Sedmadevadesátiletá Angličanka Millvina Deanová, která byla poslední přeživší pasažérkou z Titaniku, zemřela. Oznámila to britská televizní stanice BBC.
 

Deanová se plavila na Titaniku jako pouze devítitýdenní kojenec a byla tak nejmladší pasažérkou této lodi, která při první plavbě ztroskotala.
 

Loď šla ke dnu po nárazu do ledové kry 15. dubna 1912. Plavbu tehdy největší lodi světa nepřežilo 1517 lidí.


Mezi zachráněnými byli kromě Millviny Deanové i její matka a bratr. Po katastrofě se dostali na jeden ze záchranných člunů. Její otec však v Atlantiku zemřel.
 

Deanová pak žila skoro celý život v anglickém Southamptonu. Loni se dostala do finančních potíží a musela rozprodat památeční předměty z Titaniku, aby získala prostředky na další pobyt v domově důchodců.


Dražba vynesla více než jeden milion korun, což byl desetinásobek toho, co Deanová očekávala.


"Bohužel se budu muset s těmito předměty rozloučit. Dokonce i s dopisy, které provázely odškodné zasílané tehdejším podpůrným fondem,“ řekla tehdy Deanová.


Přátelé Millviny založili fond na její podporu, do kterého přispěli mimo jiných i Kate Winsletová a Leonardo DiCaprio, kteří si zahráli hlavní role ve filmu Titanic.
 

Ačkoli si z katastrofy nic nepamatovala, vždy tvrdila, že ji poznamenala na celý život. Místo mládí ve Spojených státech totiž musela žít ve Velké Británii.
 

Elizabeth Gladys Deanová, známá jako Millvina, se narodila 2. února 1912. Vedle ní byla na palubě lodi ještě další malá holčička - Barbara Joyce Daintonová. Ta ale zemřela už v říjnu 2007 a paní Deanová se tak stala posledním žijícím člověkem, který katastrofu přežil.
 

vrl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz