Zpravodajství

Přístroj odnaučí kouření za hodinu, tvrdí lékař

Na severní Moravě mají přístroj, který odnaučí kouřit během hodiny i celoživotního kuřáka.

Zapomenout na zdlouhavé antikuřácké odvykací kúry, nikotinové náplasti, žvýkačky, bonbony, náhražky i na těžké abstinenční příznaky mohou prý pacienti ostravského lékaře Ivo Špačka. Ten jako jediný začal na Ostravsku provozovat přístroj, který podle jeho tvrzení v podstatě každého kuřáka zbaví během hodiny jeho zlozvyku.
 

"Zní to sice jako sci-fi, ale opravdu to funguje. Tento přístroj vyvinuli už před čtyřiceti lety v Německu, k nám se však dostal teprve před deseti lety. Ale mnoho jich u nás není,“ říká Ivo Špaček, který přístroj vyzkoušel sám na sobě a od té doby nekouří.
 

"Zařízení pracuje na elektromagnetické bázi a v podstatě gumuje v mozku paměť na škodliviny, ať už nikotin, nebo další látky jako drogy, nebo alkohol,“ vysvětluje Špaček s tím, že i silný kuřák po zhruba hodinové terapii úplně zapomene na chuť nikotinu.

 

Každý kuřák zde vykouří poslední cigaretu, odevzdá ji spolu se vzorkem slin. Obojí je vloženo do přístroje, který se pak podle těchto vzorků nastaví na konkrétního pacienta.

 

"Celá protikuřácká terapie se navíc nahrává na čip, ten se po několika dnech, kdy slábne účinek samotné terapie, přilepí pacientovi na kůži pod pupek, nebo na šestý krční obratel, a nosí se zhruba 30-40 dnů a prodlužuje účinnost léčby,“ říká Ivo Špaček, podle něhož dosahuje u svých pacientů výborných výsledků.
 

Léčba zabrala u všech kromě jednoho


"Zatím se mi vrací pouze jeden pacient, na kterého léčba zabrala slabě, jinak to funguje bezvadně. Lidé, kteří chtějí podstoupit tuto terapii, však musejí být rozhodnuti, že opravdu chtějí skončit s kouřením, pokud o tom přesvědčeni nejsou, nemá pro ně terapie význam. Někteří pacienti přicházejí ke mně s dokouřenou nějakou lehkou cigaretou, ačkoli celý život kouřili silné, myslí si, že se tak staví do lepšího světla, ale jsou sami proti sobě, protože terapie pak nemá žádný vliv,“ dodává Špaček.
 

"Po prostudování materiálů, které jsem k přístroji dostal, jsem navíc zjistil, že je tady obrovská škála možností jak se dá využít na léčbu celé řady interních, psychických, alergických a jiných nemocí,“ doplňuje Ivo Špaček, který si za hodinovou antikuřáckou terapii účtuje 1 200 korun.
 

Ostatní odborníci jsou skeptičtí


Zdrženlivě až skepticky se však k přístroji stavějí odborníci na odvykání závislostí. "Já už jsem se s tímto přístrojem setkal, dělal jsem si rešerši z odborné literatury a nenašel jsem na to jedinou práci, která by tuto metodu buď potvrzovala nebo vyvracela. Takže můj názor je otevřený, upřímně řečeno nevím,“ říká primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.
 

"V medicíně se musí vycházet z důkazů. Podle mě jde o placebo, které nemá žádný skutečný účinek,“ prohlásila na adresu přístroje Eva Králíková z Centra léčby závislostí na tabáku.

tn.cz / Marek Švidrnoch

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz