Zpravodajství

Výrobce nejrychlejšího auta světa koupil Saab

Výrobce nejrychlejšího auta světa koupil Saab

Americký koncern General Motors konečně našel kupce na švédskou automobilku Saab. Koupí jí firma Koenigsegg Group AG.

Jde o švédského výrobce supersportovních vozidel. Miniautomobilka, která vznikla v roce 1994, dlouho dokonce držela v Guinnessově knize rekordů políčko nejrychlejšího sériově vyráběného vozu světa. Koenigsegg ročně vyrobí jen 20 supersportů ročně, ale každý za cenu 30 milionů korun. Je to velmi dobře prosperující firma.


Prodej Saabu ale ještě není dokončen. Vše by se mělo vyřešit do konce třetího čtvrtletí tohoto roku. Tak dlouhý proces je třeba i proto, že Koenigsegg žádá od Evropské investiční banky ekonomickou pobídku ve výši 600 milionů dolarů.


Saab zbankrotoval


Značka Saab (Svenska Aeroplan Aktiebolaget) byla založena v roce 1937 jako švédský výrobce letadel pro domácí armádu. Po válce ale začaly vyjíždět z továrny i automobily. Saab měl finanční problémy už několikrát. V osmdesátých letech tak začal spolupracovat s italským koncernem Fiat. Společný vývoj přinesl několik modelů (např. Saab 9000 nebo Alfa Romeo 164). Jenže ani tato poloviční fúze nepřinesla očekávaný výsledek. Automobilka tak byla oddělena od mateřské společnosti a prodána do rukou General Motors.

 

Koenigsegg CCXR
 
Supersportovní automobil s karoserií z uhlíkového kompozitu. Konstrukce šasi je podobná jako u Formule 1 – na kompozitový skelet je připojen motor, nápravy i kapota. Motor: vidlicový osmiválec 4,8 l s dvojitým přeplňováním. Výkon: 1018 koní. Točivý moment: 1080 N.m. Maximální rychlost: přes 400 km/h. Zrychlení: (0-100 km/h) 2,9 s, (0-200 km/h) 8,75 s.

 


I pod největším automobilovým výrobcem světa však Saab nedokázal vytáhnout své prodeje do černých čísel. Už od roku 2005 tak vedení GM hledalo cestu, jak se neúspěšného podniku zbavit. Minulý rok oficiálně podalo nabídku na odprodej, ale nikdo značku koupit nechtěl. Letos tak musel Saab vyhlásit bankrot a požádal o ochranu před věřiteli.
 

jč, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz