Zpravodajství

EXKLUZIVNĚ: Sky Europe dluží desítky milionů. Hrozí insolvenční řízení

Letecká společnost Sky Europe má vážné finanční problémy. Dluží i svým zaměstnancům.

Zhruba sto jejích největších věřitelů, kterým dluží Sky Europe desítky milionů korun, chce během několika dní požádat soud, aby nad dopravcem vyhlásila insolvenční řízení.
 

Pro firmu, jejíž loňské hospodaření skončilo ve ztrátě 59 milionů Euro, by to mohlo znamenat vážný problém. Vedení Sky Europe nechce vzniklou situaci nijak komentovat.
 

Aktuální nabídky Sky Europe jsou velice lákavé, jenže kromě nich je tu i aktuální hrozba. Největším věřitelům došla trpělivost a chtějí s firmou zahájit insolvenční řízení.
 

Dohromady se dluhy pohybují v řádech desítek milionů korun a věřitelů je osmdesát až sto. Společnost ale dluží i zaměstnancům, konkrétně pilotům i ostatnímu letovému personálu.
 

"Ty dlužné částky jsou v řádech statisíců a u kapitánů se tak dluh dostává až k milionovým částkám. V mém případě je to zhruba 300 tisíc korun,“ říká jeden z bývalých zaměstnanců společnosti.
 

Zaměstnanci nyní dostávají výplaty v týdenních splátkách. Slovenští zaměstnanci už dokonce vedení společnosti zažalovali.


Společnost v loňském roce vykázala ztrátu 1,5 miliardy korun, letadla jsou na leasing a budovy jsou pronajaté. O úpadku musí rozhodnout soud. Jestliže je společnost v úpadku, vyhlásí konkurz nebo reorganizaci.
 

"Vztah mezi Sky Europe a jejími dodavateli a partnery je soukromý, je to soukromá dohoda, a tak se k ní nebudeme vyjadřovat prostřednictvím médií. Zároveň nepovažujeme za vhodné komentovat jakékoliv spekulace,“ řekl k celé kauze mluvčí společnosti.
 

Letadla firmy létají v současné době do 33 měst v 17 zemích Evropy. Jen za loňský rok převezli z a do Prahy přes jeden milion cestujících.

vrl s přispěním Tomáše Hauptvogela, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz