Vědci říkají - ne!
Lidé, kteří mají psa, často tvrdí, že mu z tváře poznají, když něco provedl.
Vědci z newyorské Barnard College majitele úmyslně přesvědčili, že jejich (ve skutečnosti zcela nevinný) pes něco špatného udělal - a ukázalo se, že majitelé pokaždé "viděli hafanův provinilý pohled".
Studie, kterou vedla Alexandra Horowitzová z Barnard College, ukázala, že majitelé přisuzují psům lidské vlastnosti. Během řady testů dávali vědci pejskařům někdy pravdivé, někdy nepravdivé informace o tom, jestli jejich pes ukradl nějakou dobrotu. Ukázalo se, že majitelé nebyli s to rozlišit situace skutečné a vymyšlené.
Když jim bylo řečeno, že jejich pes něco provedl, vždycky u něj zpozorovali "provinilý výraz". Jak uvádí BBC, kdykoliv se pes opravdu začal jinak tvářit, bylo to vždy až v reakci na výraz majitele. Nejvíce provinile navíc vypadali ti psi, kteří byli nevinní a dostali nezaslouženě vynadáno od svých páníčků a paniček.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz