Zpravodajství

Letadlo Sky Europe stále v Paříži. Cestující jsou v Praze

Nízkonákladový dopravce Sky Europe musel nechat letadlo na pařížském letišti Orly. Bylo zadrženo, protože společnost dlužila letišti peníze.

Do Prahy dorazili další cestující letecké společnosti Sky Europe. Domů se dostali poté, co ve Francii nedobrovolně strávili den navíc.


Když večer cestující přiletěli do Prahy, ihned je zaměstnanci Sky Europe odvedli do svých kanceláří a z přítomnosti novinářů nebyli nadšení. Původní letadlo, které mělo pasažéry přepravit do Česka totiž stále kvůli údajným dluhům blokuje pařížské letiště Orly.


Slovenský soud v pondělí přitom poskytl nízkonákladovému přepravci tříměsíční ochranu před věřiteli, o kterou sama společnost požádala. Proč tuto ochranu neakceptovaly francouzské úřady, se neví.


Část cestujících se kvůli zabavenému letadlu do Prahy dostala jinými spoji, další ale museli zůstat přes noc v Paříži. Problémy měli i cestující stejné nízkonákladovky z Bruselu do Prahy. Čtyřhodinové zpoždění způsobily problémy s letadlem v Paříži.

 

"Potvrzuji, že došlo k problémům na pařížském letišti. Šlo ale o nedorozumění, které řešíme," řekl mluvčí společnosti Tomáš Kika. Přiznal, že problém byl v neplacení poplatků letišti.

 

Nedorozumění spočívá v tom, že společnost už dopoledne požádala o ochranu před věřiteli u bratislavského soudu, a soud ji Sky Europe přiznal. Letadlo tedy nemělo být zabaveno.

Cestující, kteří přiletěli z Paříže pozdějším spojem, si stěžovali především na to, že nedostali žádné informace o tom, co se děje.

 

Sky Europe potřebuje čas na restrukturalizaci

 

Nízkonákladové aerolinie SkyEurope jsou po ČSA druhým největším pravidelným dopravcem na pražském letišti v Ruzyni. O ochranu před věřiteli požádaly podle Kiky dobrovolně.

 
Společnost podle mluvčího zachová provoz podle letového řádu, dodrží závazky z prodeje letenek a udrží pracovní místa. "Není to v žádném případě vyhlášení bankrotu ani konkurzu, pouze jsme chtěli získat čas na restrukturalizaci," uvedl Kika.

 

“Je to dobrý krok pro Sky Europe, protože nám umožní plynulý provoz bez jakýchkoliv narušení, zatímco uskutečníme naší restrukturalizaci," uvedl generální ředitel Sky Europe Jason Bitter.


Při restrukturalizaci musí společnost dodržovat aktuální dohody s dodavateli, zároveň ale bude chráněna proti aktivitám "za účelem vymáhání existujících dluhů pocházejících z minulosti".


Právě dluhy minulosti společnost v posledních týdnech dohánějí. Objevily se zprávy, že firma dluží miliony korun, mimo jiné zaměstnancům, dodavatelům i slovenské správě sociálního zabezpečení. Více TADY.

 

Dodavatelům firma dluží podle výroční zprávy za loňský rok 60 milionů eur (aktuálně 1,6 miliardy Kč). Finanční ředitel SkyEurope Nick Manoudakis uvedl, že firma má nyní tříměsíční lhůtu na změny a restrukturalizaci dluhu, lhůta může být v případě potřeby prodloužena o dva měsíce.
 

Mezi věřiteli je i česká reklamní agentura Beyond Interactive, která hledala další věřitele pomocí inzerátů v tisku.


"Není to tak, že neplatíme, ale je pravda, že neplatíme včas," řekl nedávno Bitter. Firma podle něj hledá investora, který by přinesl v přepočtu zhruba půl miliardy korun.


SkyEurope od svého vzniku nevykázaly zisk. Čistá ztráta firmy stoupla za první pololetí účetního roku o téměř 12 procent na 31,93 milionu eur (854,7 milionu korun). Provozní výnosy za šest měsíců do konce března klesly o 15,7 procenta na 84,81 milionu eur.

kap s přispěním Jiřího Borovce, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz