Zpravodajství

Z borůvek můžete mít tasemnici. Lékař ji jen tak nenajde

Nebezpečnou nemocí echinokokózou se v Česku nakazili už tři lidé. Přenáší ji nejčastěji lišky. Nakazit se můžete třeba po snězení borůvek.

Echinokokóza neboli tasemnice liščí se do střev člověka může dostat například na neumytých borůvkách.


Zdroj: TN.cz
Hostem středečního on-line rozhovoru byl pedagog a vědecký pracovník katedry parazitologie Univerzity Karlovy a člen České parazitologické společnosti Jan Votýpka.
 

Podle něj tu nemoc byla vždycky, v posledních letech je ale častější. Rozšířila se z Alpských států po okolí. Přenáší se trusem. Tasemnice nežije ve střevech, ale v játrech. Při běžné lékařské prohlídce lékař nemůže zjistit, zda-li jste se touto nemocí nakazili. Největší nebezpečí nakažení je podle Votýpky při manipulaci a vyvrhování mrtvých lišek.
 

Na otázku, jestli se dá nemocí nakazit i po pečlivém opláchnutí borůvek, parazaitolog odpovídá: “Tato možnost tady je, protože dokonale opláchnout borůvky nejde. Ale šance že budou vaše borůvky nakažené je mizivá."

 

Rozvoj nemoci je podle Votýpky velmi pomalý. “Trvá to 5 až 10 let, někdy i déle. Pak teprve pozvolna nastupují další vážné příznaky."

 

Choroba se projevuje únavou, úbytkem váhy, změnou jaterních testů. Později se projevuje typický obraz onemocnění – vysoký krevní tlak, zvětšení jater a sleziny, žloutenka a podobně.

 

“Cysta se zvětšuje jen o několik milimetrů za rok. Diagnostika je však velmi složitá, jelikož boubel se chová trochu jako nádor a postup a rozvoj onemocnění je velmi pozvolný. Možné je použít SONO nebo tomografii jater. Napoví též krevní obraz a pochopitelně sérologická diagnostika. Onemocnění je léčitelné – většinou operativně,“ doplňuje parazitolog.

 
Rozhovor

 Jakmile se tasemnice nebo její vajíčka dostanou do těla člověka, rozšiřují se krví do jater a dalších orgánů. Tam pak bují podobně jako rakovina.

 

Člověk na sobě ani nemusí nákazu poznat, přijde se na ni většinou náhodně. Pokud se ale neléčí, může skončit smrtí.

 

Parazit se objevil asi před 40 lety, přičemž ještě před 20 lety se u lišek vyskytoval jen výjimečně.

 

Největší riziko onemocnění člověka je v současné době v blízkosti velkých měst. Je zde nejvyšší koncentrace lišek, které hledají na skládkách potravu, ale i vysoká koncentrace mezihostitelů, kterými jsou třeba myši.

 

Základem prevence onemocnění člověka je mytí zeleniny, lesních plodů a samozřejmě rukou. Také ale pravidelné hubení myší a pravidelné odčervování psů a koček, které hlodavce požírají.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz