Zpravodajství

Ždár ohrožuje svrab. U sídliště tam běhají nakažené lišky

V lese na Zelené Hoře, nedaleko centra Žďáru nad Sázavou, myslivci objevili lišky napadené svrabem.

Lišku se svrabem v minulých dnech střelil jednatel Okresního mysliveckého spolku Žďár nad Sázavou Oldřich Sedlář. "Zadek a oháňku měla úplně holou,“ říká. Sám navíc viděl minimálně další lišku, která byla parazitem napadena také.


„Protože je období vyvádění mláďat, dá se očekávat, že by v lokalitě památky UNESCO Zelená Hora u Černého lesa mohlo být svrabem nakaženo okolo deseti lišek,“ dodává myslivec.
 

 

Infekce hrozí i tam, kde se liška otřela

 
Problémem podle Sedláře je, že se nakažené lišky pohybují v těsné blízkosti sídliště. „Právě Černý les je oblíbeným místem, kam lidé chodí venčit psy,“ vysvětluje. Riziko rozšíření svrabu se tím podle něj značně zvyšuje.

 
„Je velmi pravděpodobné, že se zárodky svrabu mohou z lišek dostat na volně pobíhající psy například při kontaktu s místem, kde se liška otírala postiženou části srsti,“ vysvětluje Sedlář, podle něhož se pak parazit může dál šířit.

 
To ostatně potvrzuje i jihlavský veterinář Luděk Kučera. „Svrab je přenosný a psi a kočky jsou jeho častými hostiteli,“ říká.
 

Nakažení může hrozit i lidem, ale výjimečně

 
Navíc existuje i riziko přenosu na člověka, byť není příliš velké. „Onemocnění způsobuje parazit zákožka. Druh, který napadá divokou zvěř, ale na člověku obvykle neparazituje, protože není jeho přirozeným hostitelem. Je ale pravda, že při přímém kontaktu s napadeným zvířetem může zákožka na ruce člověka přejít. Za několik dnů ale člověka sama opustí,“ vysvětluje veterinář.

 
S tím souhlasí i primář kožního oddělení jihlavské nemocnice Štefan Dubáň. „Svrab se celkem snadno přenáší z člověka na člověka, mnohem méně častý je přenos ze zvířete na člověka. Osobně jsem se s takovým případem nesetkal,“ tvrdí.

 
Nejvíce ohroženi jsou tak podle Sedláře domácí mazlíčci. „Lidé by je v této lokalitě vůbec neměli pouštět na volno a mimo obvyklé cesty. Jinak je totiž riziko nakažení svrabem vysoké,“ domnívá se.

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz