Zpravodajství

Datové schránky spouští svůj provoz. Konec vyhýbání se soudům

Datové schránky spouští svůj provoz. Konec vyhýbání se soudům
Datová schránka | Zdroj: Oficiální zdroj

Společnosti a úřady musí mít zřízené datové schránky ze zákona. Po deseti dnech budou zprávy považovány za doručené.

Od prvního července ministerstvo vnitra spouští novinku v komunikaci s úřady, a to datové schránky. Společnosti a úřady si je musí zavést povinně, u jednotlivců bude záležet na jejich vůli.


Do datové schránky budou firmy a úřady státní správy zasílat veškerou korespondenci. Občané a fyzické osoby mohou získat datovou schránku na základě písemné žádosti, která by měla být vyřízena do třech dnů.


Zřízení datové schránky pro podnikatele a fyzické osoby je bezplatné, k přístupu postačí běžný počítač a připojení na internet.


"Každé datové schránce bude ministerstvem přiřazen unikátní identifikátor a oprávněné osobě bude doručeno přístupové jméno a heslo," sdělila advokátka Vladimíra Jičínská. Přístup do schránky se bude moci zřídit i další osobě.


Schránku bude možné nastavit tak, aby formou sms zprávy nebo emailem přišlo upozornění o doručení dokumentu. Když se oprávněná osoba do datové schránky přihlásí, dokument je doručen.


Pokud zpráva nebude vyzvednuta do 10 dnů, bude se považovat desátý den po dodání do schránky za den doručení.Doručené zprávy se automaticky vymažou po 90 dnech od jejich přečtení. Pro archivaci je třeba použít jiný systém, například standardní tisk zpráv ze schránky.


Poslechněte si, co si o datových stránkách myslí nezávislý konzultant:


Konec vyhýbání se obsílkám


V souvislosti se vznikem datových schránek platí od 1. července také novela občanského soudního řádu. Lidé se už nebudou moci vyhýbat převzetí soudních obsílek.


Pokud se dopis nepodaří adresátovi osobně předat do deseti dnů, budou úřady považovat dokument za doručený. Poštovní doručovatel ho hodí do schránky a nebude ho jako dříve posílat zpět odesílateli. V současné době lze protahovat soudní řízení tím, že se soudní zásilky nepřebírají.


Účastníci občanskoprávních řízení budou muset soudům nahlásit veškeré změny v adresách, jinak bude za jejich bydliště považována poslední známá adresa.


V případě, že člověk nebude vědět o doručení soudní obsílky, soud nebude tento fakt brát na vědomí a může mu uložit povinnosti, které bude muset splnit. Důvody, proč nevěděl o soudní zásilce, bude muset prokázat.
 

vrl, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz