APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Squateři boj o Miladu nevzdávají. Chystají další demonstrace

Desítky squaterů demonstrovaly na Senovážném náměstí v Praze proti vystěhování ze squatu Milada. V demonstracích chtějí pokračovat i v přístích dnech.

15:33 Dav squaterů dorazil na Palackého náměstí. Tam squateři středeční plánovanou demonstraci rozpustili.

 

15:20 Squateři pochodují městem. Dav stále hlídá policie a bezpečnostní agentura.

14:50 Demonstranti se chystají na protestní pochod na Palackého náměstí.

 

14:45 Jednání zástupců squaterů s ředitelkou instituce, které vila Milada patří, skončila. Podle squterů se v zásadně na ničem s ředitelkou nedomluvili. “V protestech proto budeme pokračovat dál,“ řekl jeden ze squaterů.

 

14:40 Podle agentury Mediafax by měly squateři dostat byty v domě soukromého majitele, který byty sám nabídl. Uvedl to po jednání se squatery ministr pro lidská práva Michael Kocáb. "Nájem by neplatili, hradili by pouze poplatky za elektřinu, vodu a podobně," uvedl Kocáb.

 

14:30 Zástupce squaterů Jan Němec se sešel s ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem, který přislíbil, že se pokusí zajistit pro squatery náhradní objekt. Nyní jsou údajně na cestě prohlédnout si objekt, který neznámý člověk nabídl squaterům k užívání.

14:15 “Policie shromáždění nebude rozpouštět. Zatím policisté ani nemuseli zasahovat. Přesto jsou policisté připraveni kdykoliv zasáhnout,“ informovala pražská policejní mluvčí Iva Knolová.

 

13:40 Ředitelka UIV také požaduje, aby se jednání se zástupci squaterů lidé rozešli a uvolnili prostor před budovou.

 

13:30 Squateři nakonec přistoupili na podmínky ředitelky instituce, které vila Milada patří. Zástupci squaterů s ní jednají za zavřenými dveřmi. Novináři u toho být nemůžou. Byla to jedna z ředitelčiných podmínek.

13:15 Policie zatím zasahovat nemusela. V záloze má těžkooděnce i jízdní policii.

 

12:55 “Pomstěme Miladu,“ vyzývá squatery jeden z demonstrantů.

 

12:45 Ústavem pro informace ve vzdělávání (UIV) hlídají desítky policistů. Demonstranti rozdávají letáčky s hesly "Naši touhu po svobodě žádná represe nezastaví". Na letácích tvrdí, že "cítí naléhavou potřebu vytvářet nové prostory, kde můžeme žít a tvořit po svém, bez autorit." Další drží v rukou transparenty s nápisy "UIV platí nácky, vy platíte UIV" či "Vzali jste nám domov, budeme u vás snídat".

 

12:33 “Chceme, aby paní ředitelka ústavu přišla mezi nás. To právě ona měla na svědomí včerejší incident. Dokud mezi nás nepřijde, tak tady zůstaneme,“ řekl do tlampače jeden ze squaterů.

“Chceme novej barák,“ volají ostatní demonstranti.

 

12:25 Demonstranti chtěli budovu Ústavu pro informace ve vzdělávání zablokovat. Nakonec k tomu ale asi nedojde.

 

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb si na 13. hodinu domluvil schůzku se zástupcem squaterů Janem Němcem.

 

12:20 Na místě je už asi stovka příznivců squatu.

 

12:10 Na Senovážné náměstí je už asi 50 demonstrantů. Squateři vyhrožují, že budou před ústavem klidně bydlet, když přišli o Miladu. Vyzývají také stále ředitelku, aby mezi ně přišla.

 

12:00 Před budovu Ústavu pro informace ve vzdělávání dorazili další demonstrující. Ti chtějí, aby k nim na ulici přišla jednat ředitelka ústavu Pavla Zieleniecová, ta ale tvrdí, že jednat bude pouze se třemi jejich zástupci.

 

11:50 Squatteři mají transparenty s nápisy: "Squat není hřích" nebo "Potichu řveme". Zatím pouze postávají a posedávají.

 

11:32 Na místě je asi kolem deseti squaterů, kteří posedávají před Ústavu pro informace ve vzdělávání, který je majitelem objektem Milada. Mají s sebou transparenty. Policie je v současné době víc, než demonstrujících.

 
11:00 “Na náměstí se sešlo asi 20 příznivců squatu, kteří jednají s Ústavem pro informace ve vzděláván o squatu Milada,“ informovala mluvčí pražská policie Iva Knolová.

10:45 Squateři se scházejí na Senovážném náměstí před sídlem Ústavu pro informace ve vzdělávání, který je majitelem objektem Milada.

 

Z toho vyhnala squtery v úterý bezpečností agentura, kterou si najal majitel. Squateři z Milady se ale začali bránit a vylezli na střechu, ze které odmítali slézt. Nakonec "okupaci" ukončili po šesti hodinách.

 


Na středu si proto squateři naplánovali další demonstraci.

 

“Chceme se coby bývalí obyvatelé squatu Milada vyjádřit k událostem, které proběhly 30. června. Tento den došlo k násilnému vyklizení jedenáct let fungujícího kulturně-sociálního centra, které představovalo v ČR poslední místo svého druhu. Tímto okamžikem se v nás všech cosi změnilo: náckové z bezpečností agentury Prague security group společně s fízly během jednoho dne zničili místo, kde jsme léta přetvářeli své sny a vize v realitu.


Ministr pro lidská práva Kocáb slíbil iniciovat jednání o potenciálním náhradním prostoru, my se však rozhodně v tomto boji nehodláme spoléhat na politiky ani klidnit oprávněný vztek všech, pro které Milada něco znamenala. Nehledě na výsledky jednání přijde na vyklizení Milady adekvátní odpověď, která bude instituce zodpovědné za tento akt hodně bolet…


Choďte na demonstrace, podnikejte přímé akce, buďte kreativní! Vyklizením Milady cosi skončilo, zároveň se však otevřel prostor pro vytvoření něčeho nového. Naši touhu po svobodě žádná represe nezastaví!,“ píší na webu www.milada.org příznivci squatu.


Kdo ovšem Miladu navštívil ještě před vyklizením, může mít o pojmu "kulturně-sociální centrum" vážné pochybnosti. Uvnitř domu byl nepořádek, ve kterém by nejspíš odmítli bydlet byť jen trochu slušní bezdomovci.


Také podle mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání Bohumily Beranové byly důvodem pro vystěhování, časté stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek.

 

Kromě agentury byli po celou dobu vyklízení squatu na místě i policisté, kteří dohlíželi na průběh akce a byli připravení kdykoliv zasáhnout.

 

Squateři se mužům z bezpečnostní agentury bránili, jak to jen šlo, na pomoc začali svolávat i své příznivce. Za pár hodin se kolem Milady pohybovala asi stovka příznivců squatu, kteří proti přihlížejícím policistům házeli láhve a dlažební kostky. Tři policisté skončili v nemocnici. Pět výtržníků v poutech.


Celé akce skončila až kolem půl deváté večer, kdy ze střechy slezli poslední dva demonstrující squateři. Podrobnosti najdete TADY.

 

Výtržnosti a nepokoje ale pokračovaly i v noci. V poutech skončil další ze sympatizantů squatu.

 

Podívejte se, jak to vypadalo v úterý před squarem Milada.

gib s přispěním Jaroslava Kasnara, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz