Zpravodajství

Pravčická brána světovým hitem. VYBERTE NEJ přírodní div Česka

Pravčická brána světovým hitem. VYBERTE NEJ přírodní div Česka
Zdroj: oficiální zdroj

Právě finišuje anketa o sedm přírodních divů světa a v semifinále je i Pravčická brána. Jaké jsou nej místa v Čechách a na Moravě?

Ze sedmi divů starověkého světa se do dneška dochovaly nepoškozené jen pyramidy v egyptské Gíze. Z Rhódského kolosu nebo majáku v Alexandrii nezbylo nic, všechny tyhle věci vytvořené lidmi pohřbil čas.


Jakých je ale sedm největších přírodních divů světa? Právě na tuhle otázku se snaží odpovědět velká anketa. Své želízko má v semifinále i Česká republika, jejíž přírodní krásy zastupuje Pravčická brána nedaleko Hřenska na Děčínsku.


Mezi 440 adeptů na přírodní div světa zabodovalo i slovenské Štrbské pleso. I to je mezi sedmi desítkami semifinalistů, ze kterých teď odborníci vybírají 28 finalistů, z nichž vítězná sedmička vzejde. A rozhodnou o tom obyčejní lidé. Hlasování odstartuje už 21. července.


My vám nyní dáme možnost sestavit si vlastní žebříček českých přírodních divů. Předvybrali jsme za vás deset nejkrásnějšách míst Česka. Hlasování vyhodnotíme o víkendu, kdy už bude jasné, jaké místo je v České republice je nejkrásnější.


NOMINACE:


1. Pravčická brána


Dostala se do světové elity a tady proto nemůže chybět. Pískovcová brána nedaleko německých hranic je známá nejen u nás a jezdí se na ní dívat generace turistů. Ti starší se ještě pamatují doby, kdy mohli vylézt nahoru na oblouk, dnes už se smějí výletníci koukat jen zespodu.


2. Panská skála


Skála připomínající svým vzhledem a strukturou kostelní varhany stojí u Kamenického Šenova. Je oblíbeným místem vycházek a chráněná. Paradoxně ji ale lidé objevili kvůli těžbě. Čedičové "píšťaly" se navíc vyvážely do zemí Beneluxu, kde je stavitelé používali na stavbu protimořských hrází tzv. polderů. Čedič totiž mořské vodě výborně odolává.

Zdroj: oficiální zdroj

3. Moravský kras


Jasná volba pro milovníky jeskyní a krápníků. Moravský kras uchvacuje svou krápníkovou krásou už celé generace a nabízí trasy pro všechny věkové skupiny. A výhled z vyhlídky nad propastí Macocha je nezapomenutelný.


4. Říp


Mezi přírodními divy Česka samozřejmě nemůže chybět kopec nedaleko Roudnice nad Labem, kam podle pověsti vystoupil Praotec Čech a výhled ho uchvátil natolik, že tu zůstal i se svými blízkými.

Zdroj: oficiální zdroj

5. Lomy Amerika


Lomy nedaleko Berouna sice nejsou čistě přírodním útvarem, ale jsou zasazené v krásné krajině a oblíbené nejen mezi turisty, ale i mezi filmaři. Natáčel se tu třeba Limonádový Joe nebo Malá mořská víla.

Zdroj: oficiální zdroj

6. Jezera na Šumavě


Černé a Čertovo jezero jsou ozdobou Šumavy. První jmenované je s plochou skoro devatenácti hektarů největším jezerem u nás. Navíc se nad ním zvedá 320 metrů vysoká Jezerní stěna a ti, kteří se ke kilometr vysoko položenému jezeru vyškrábou, se mohou těšit na opravdu úžasný pohled.

Zdroj: oficiální zdroj

7. Pálava


Pálava byla vyhlášena jako chráněná oblast už před více než třiceti lety. Oblast Pavlovských vrchů a Milovického lesa je totiž unikátní tím, že připomíná stepi a lesostepi. V roce 1986 byla Pálava organizací UNESCO zařazena do mezinárodní sítě biosférických rezervací chránících ukázky nejvýznačnějších světových ekosystémů.


8. SOOS Cheb

Unikátní přírodní rezervace leží na sever od Františkových Lázní. Oblastí vede naučná stezka po dně vyschlého jezera, kterou lemuje několik bahenních sopek, ze kterých vybublává na povrch oxid uhličitý. Podobná jiná rezervace není jen u nás, ale ani ve střední Evropě k nalezení.

Zdroj: oficiální zdroj

9. Adršpašskoteplické skály


Aneb výlet s fantazií. Skalní město je chráněné už od roku 1933 a jako všechny podobné lokality je plné skal, které svým tvarem připomínají různá zvířata nebo věci. A i když se vám správci snaží namluvit, že koukáte třeba na dýni, vaše fantazie může vidět třeba hrnec šťouchaných brambor.

Zdroj: oficiální zdroj

10. Petrovy kameny


Petrovy kameny jsou vrchol v Hrubém Jeseníku. Třetí nejvyšší vrchol pohoří tvoří tři mohutná skaliska, vysoká sedm metrů. Skály leží ve Slezsku v těsné blízkosti historické zemské hranice s Moravou a jsou unikátem, protože tu přežívají mechy a lišejníky, které jinde rostly naposledy v době ledové.

tn.cz / pez
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz