Zpravodajství

Kanada znovu zavedla Čechům víza. Musí se pro ně do Vídně

Kanada znovu zavedla Čechům víza. Musí se pro ně do Vídně
Zdroj: Mediafax

Kanada od úterý znovu zavedla víza pro občany České republiky. O víza budou muset Češi žádat ve Vídni.

Vízová povinnost začala platit v úterý v šest hodin ráno našeho času. V prvních 48 hodinách budou ještě moci žádat o vstup na kanadských hranicích nebo letištích, kde dostanou víza.


Od šesti hodin ráno SELČ 16. července už budou muset mít víza při příletu. Češi si musejí o kanadská víza žádat ve Vídni. Lidé, kteří si zakoupili letenku do Kanady ještě v bezvízovém režimu, ale let je plánovaný až po 16. červenci, musejí ještě předtím do rakouské metropole. Kanadská ambasáda v Praze už totiž nemá konzulární oddělení.


Při udělování víz budou Kanaďané zkoumat mimo jiné to, zda se dotyčný hodlá z Kanady vrátit zpět, zda má dost peněz pro pokrytí pobytu v Kanadě či zda není pro Kanadu zdravotním nebo bezpečnostním rizikem.


Kanada svůj vízový systém pravidelně reviduje, je tedy možné, že víza pro Čechy budou opět zrušena. To se ale nestane dřív než za rok a půl.


Kanada se brání žadatelům o azyl


Kanadské úřady znovuzavedením vízové povinnosti reagují na zvyšující se počet českých žadatelů o azyl. Do Kanady létají hlavně Romové, kteří si stěžují na diskriminaci v ČR.


Kanada víza pro Čechy zrušila v listopadu 2007. Od té doby kanadské ministerstvo zaregistrovalo tři tisíce žádostí českých občanů o azyl. Češi jsou po Mexičanech druhou nejpočetnější skupinou žadatelů o azyl. Kanada zavedla víza i pro občany Mexika.


Více než polovina českých žadatelů nevydrží do konečného rozhodnutí kanadských úřadů a žádost stáhne. To podle Kanaďanů jen zbytečně protahuje a prodražuje azylové řízení a svědčí to o tom, že žadatelé nejsou opravdovými uprchlíky.


"Často tak musejí lidé, kteří opravdu potřebují pomoc a ochranu Kanady, čekat měsíce, nebo dokonce roky na vyřízení žádosti, to je nepřijatelné," uvádí prohlášení kanadského ministerstva pro imigraci. "Vízový režim pomůže rozlišit legitimní návštěvníky od těch, kteří chtějí jen předbíhat ve frontě na imigraci," sdělilo ministerstvo.


“Kanada má silné vztahy s Českou republikou,” uzavřel prohlášení svého úřadu ministr pro imigraci Jason Kenney. “Rádi přivítáme v Kanadě návštěvníky z této země,” dodal.

 

Kohout kritizuje způsob oznámení


Česká vláda se kvůli zavedení víz sejde na mimořádné schůzi v úterý v půl deváté ráno. Do té doby se nechce k problému vyjadřovat. "Máme připravenou adekvátní reakci svébytné dostatečně sebevědomé země,“ řekl už v pondělí odpoledne premiér Jan Fischer.


Ministr zahraničí Jan Kohout ve vysílání České televize kritizoval způsob, jakým kanadská strana o zavedení víz informovala. "Takto se mezi partnerskými a aliančními zeměmi nejedná," řekl. Praha podle něho dosud ani neobdržela diplomatickou nótu a informace má pouze ústní.


Jako protiopatření by Česko podle Kohouta mohlo zavést víza pro kanadské občany. Stalo by se to tehdy, pokud by neplatila tzv. klauzule solidarity uvnitř EU, tedy Kanadě nezavedou víza všechny země Unie.


"Buď budou víza zavedena celou Evropskou unií, anebo nebude platit klauzule solidarity, a potom my máme plné právo zavést víza Kanadě," pohrozil Kohout.

mad, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz