Zpravodajství

Zemřela novinářka. Prý ji zabil čečenský prezident

Zemřela novinářka. Prý ji zabil čečenský prezident
Zdroj: oficiální zdroj

Kolega a přítel bojovnice za lidská práva a publicistky Natalje Estěmirovové tvrdí, že za její srmt může Ramzan Kadyrov.

Jako by se znovu opakoval příběh ruské novinářky Anny Politkovské. Osmačtyřicetiletou Politkovskou proslavily reportáže z Čečenska namířené proti Kremlu. A kvůli nim v roce 2006 zemřela. Našli ji mrtvou před vlastním bytem. Rusko vraždu dodnes nevyšetřilo.


V únoru proběhl soud s údajnými vrahy Politkovské. Soud muže osvobodil.


Ve středu našli mrtvou padesátiletou publicistku Natalju Estěmirovovou. Pracovala pro čečenskou pobočku ruského hnutí na ochranu lidský práv Memorial. Zabývala se vyšetřováním trestných činů souvisejících s mučením, popravami a únosy lidí v Čečensku. Estěmirovová byla blízkou přítelkyní Politkovské.


Předseda ruské organizace na ochranu lidských práv Memorial a kolega Estěmirovové Oleg Orlov viní z její smrti čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Informují o tom ve čtvrtek server BBC a agentura Reuters.


Kadyrov ženu označil za osobního nepřítele


"Vím to, jsem si tím jistý, kdo je vinen vraždou Natalje. Jeho jméno je Ramzan Kadyrov," uvádí se v prohlášení Olega Orlova zveřejněného na webových stánkách Memorialu. Podle Orlova Kadyrov již dříve Estěmirovové vyhrožoval a považoval ji za svého "osobního nepřítele".


Aktivitu Estěmirovové čečenský prezident Kadyrov skutečně osobně kritizoval. Podle ruské agentury Interfax ale její vraždu odsoudil a řekl, že pachatelé "si nezaslouží jakoukoli pomoc a musí být potrestání jako ti nejsurovější zločinci".


Dvě kulky do hlavy, jedna do prsou


Estěmirovovou unesli ve středu ráno v Čečensku. Jen několik hodin poté bylo její tělo nalezeno v lese poblíž města Nazran v Ingušsku. Byla dvakrát střelena do hlavy a jednou do prsou.


Její vražda vyvolala ohlas po celém světě. "Požadujeme, aby ruská vláda postavila před soud ty, kteří jsou za tento odporný zločin odpovědní, a ukázala tak, že nebude tolerovat jejich beztrestnost," řekl mluvčí Bílého domu Mike Hammer.


Podobně se vyjádřil i švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jehož země nyní předsedá Evropské unii. "Samozřejmě odsuzujeme tento brutální čin a žádáme odpovědné úřady, aby se pokusily zjistit, kdo je za něj odpovědný," řekl Bildt.


Vraždu odsoudil i ruský prezident


"Není ani trochu pochyb o tom, že byla cílem pro svou profesionální aktivitu," uvádí se v prohlášení americká organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.


Zavraždění Estěmirovové odsoudil i ruský prezident Dmitrij Medveděv, který vyjádřil soustrast rodině a blízkým zavražděné. Vyšetřovacímu výboru ruské prokuratury nařídil podniknout veškerá nutná opatření a vraždu vyšetřit.


Za svou práci byla Estěmirovová vyznamenána řadou ocenění včetně nové Ceny Anny Politkovské, kterou jí v roce 2007 udělila mezinárodní charitativní organizace Reach All Women in War (RAW in War).


Únosy v Čečensku a sousedním Ingušsku jsou časté. Podle oficiálních informací se k nim uchylují především tamější islamističtí ozbrojenci, řada organizací na ochranu lidských práv však tvrdí, že se únosů dopouští i vládní orgány.

Mediafax, hav, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz