Zpravodajství

Masarykova univerzita zatočí s neplatiči. Přeruší jim studium

Masarykova univerzita v Brně plánuje přísnější opatření proti neplatičům poplatků. Dluží jí totiž už miliony korun.

Tisíce studentů, kteří si studium protáhli o více než rok, musí svým alma mater platit poplatky. Ty dělají nejméně tři tisíce korun za semestr a liší se podle studovaného oboru.


Postupně přibývá těch, kteří si s poplatky nelámou hlavu a škole prostě neplatí. Například Masarykova univerzita v Brně už má dlužníků stovky, proto se rozhodla pro tvrdý postup. Bude neplatičům přerušovat studium.


"Zatímco v letech 2004 a 2005 byly případy neplacení jen výjimečné, stále jich přibývá. A to i přesto, že jsme před časem sáhli k exekucím. Mnozí studenti totiž nic nemají, takže na nich není co vymoci," stěžuje kancléř univerzity Jiří Nantl.


Škola má v současnosti asi 150 případů ve fázi exekuce, přičemž tito dlužníci by škole měli zaplatit asi 1,5 milionu korun. Celkové dluhy studentů protahujících studium Masarykova univerzita odhaduje až na pět milionů.


Proto chce škola na studenty přitlačit jinak. Kdo bude mít dluh déle než půl roku, nebude zapsán do dalšího semestru. "Nebudeme je vylučovat, jen jim přerušíme studium. Nevím, jestli to tak funguje i na jiných školách, ale zákon přerušení studia umožňuje," vysvětluje Nantl.


Univerzita Karlova tuto možnost využívá také. Její mluvčí Václav Hájek ale tvrdí, že velké problémy s neplatiči zatím škola nemá. Podobně je na tom i České vysoké učení techické. "Máme rozpočet tři miliardy, dlužná částka je v něm zatím zanedbatelná. Pokud by se ale zvyšovala, přijali bychom nějaká opatření," řekl tn.cz rektor Václav Havlíček.

 Z nepozornosti dlužníkem


Mezi dlužníky patřila několik týdnů také Katka, které se přístup Masarykovy univerzity nelíbí, protože zaváhala a musela kvůli tomu loni zaplatit 10 tisíc korun. "Nepodařilo se mi zvládnout zkoušku a škola tím pro mě skončila, takže když mi před začátkem semestru došel e-mail, ať se zapíšu, jinak přestanu být studentkou, nezapsala jsem se a myslela si, že jsem vyloučená," popsala.


Jenže se spetla. V prosinci jí sice přišel e-mail o vyloučení ze školy, za pár týdnů ale následovala výzva, aby škole uhradila poplatek za jeden semestr studia, který dělal 14 tisíc korun. "Myslela jsem, že je to vtip, okamžitě jsem se odvolala, ale uspěla jsem jen zčásti, protože jsem podle školy nedodala písemnou žádost o vyloučení," dodala. Špatné prostudování řádu školy ji nakonec vyšlo na 10 tisíc korun. "Nechtěla jsem mít problémy, tak jsem to zaplatila," říká dívka, která dnes Masarykovu univerzitu opět studuje. I proto raději nechtěla uvést pravé jméno.


Promlčení trvá 10 let


Ani ti, kdo s dluhem školu dokončí, ovšem nemohou být v klidu. "Promlčecí doba u tohoto dluhu je deset let. Věřitel se tak může o peníze, úroky i vysoké náklady exekuce přihlásit i v době, kdy už absolvent bude vydělávat," varuje kancléř. Tohle upozornění se přitom týká nejen Masarykovy univerzity, ale všech vysokých škol v Česku.


Podle ministerstva školství loni bylo zapsaných 346 833 studií. Deset procent z nich překračuje studium o jeden nebo více let. "Jde o počet studií, nikoli studentů, neboť student může studovat několik studií najednou," uvedl mluvčí Tomáš Bouška.


Ministerstvo nepřipravuje změny ve vymáhání dluhů přesluhujících studentů. "Stávající systém je záležitostí vysokých škol, které dluh často požadují uhradit před zápisem do dalšího ročníku. Pokud se tak nestane, student není zapsán. Tento postup je funkční," dodal Bouška.

Karolína Procházková, Hana Válková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz