Zpravodajství

Jak žijí děti v cirkusu? Trénují od tří let. REPORTÁŽ

V Národním cirkuse Jo-Joo vyrůstají čtyři děti, Kelly, Jaromír, Patrik a Daniel Joo.

Čtyři cirkusácké děti berou kočovný život jako něco normálního, od malička jsou zvyklé vystupovat v manéži a rozhodně se nestydí.
 

 Jaromírek a Patrik, kterému nikdo neřekne jinak než Bájíček, vcházejí do manéže. Jsou tři hodiny odpoledne a pod stanem může být kolem třiceti stupňů. Uvnitř už čeká Jindřich Joo, otec Bájíčka spolu s Kellynkou, třináctiletou dcerou. Dětem tu všichni říkají zdrobnělinami.

 

Jindřich Joo, artista a žonglér, děti trénuje. Kelly už od tří let žongluje, kluci se jako tarzani věší na kurtech a létají vzduchem. Nejdřív si všichni projedou to, co budou v manéži navečer předvádět, pak nastává další makačka. Kliky, schyby, salta, přemety a další, všechny děti těžce oddychují, pot se z nich jen řine, ale nepovolí. Cvičí to, co jim Jindřich Joo přikáže. Bez řečí, bez odmlouvání.

 

Cvičení je samozřejmost

 

Zajímá nás, zda je to vůbec baví a co se děje, když se jim zrovna cvičit nechce. Kluci i Kelly krčí rameny, berou trénink jako něco samozřejmého a vysvětlují, že když jsou nemocní, nebo je neděle, táta jim dá volno.

 

Ptám se Jindřicha Joo, jak to dělá, že děti tak poslouchají. "Nevím, to se nedá vysvětlit, mají to prostě zažité. Nejsem na ně zlý ani jen netrestám, snažím se je podporovat v tom, co se baví a co jim jde, trénink je pokaždé jiný,“ směje se.  "Navíc už trénují od malička, Kellynka už od tří let, kluci začali později, ale učí se rychle. Zkrátka mě poslechnou, takhle já jsem trénoval taky u táty nebo u bráchy, ten je starší. Takhle to zkrátka u nás jde, z generace na generaci,“ vysvětluje.

 

Ptáme se dětí, jak zvládají školu a zda je baví něco, co by se cirkusu vůbec netýkalo. "Mě baví fotbal,“ ozve se Bájíček. "A je v něm fakt dobrej,“ doplňuje hned Jaromírek.

 

"Taky nás baví vybíjená,“ shodují se kluci. Zajímá mě, jak jim to jde ve škole. "Učíme se doma, a když jezdíme do ciziny, musíme dělat zkoušky,“ vysvětlují děti. "Chtěla bych si udělat školu, třeba nějakou vejšku,“ usmívá se Kelly, která se podle táty učí velmi dobře. 

 

Kluci budou drezéři, po strýci Jaromírovi Joo, který je známý láskou ke kočkovitým šelmám. "Už jsme začali, máme teď v cirkuse devět malých tygříků, každý den je venčíme a trávíme s nimi dost času, aby si na nás zvykli,“ popisují kluci své povinnosti.

 

V každém karavanu mají svůj kartáček

 

Děti chovají velkou úctu ke starším. Byli jsme svědkem scény v karavanu, kdy kluci přišli ráno pozdravit principála Jaromíra Joo a předvedli každodenní zdravící rituál. Zeptala jsem se Jindřicha Joo, jak je to možné. "To také přechází z generace na generaci. Děti ránou vstanou, umyjí se, vyčistí si zuby a pak ze všeho nejdříve jdou pozdravit babičku, bráchu Jaromíra a tak dále,“ vysvětluje Joo.

 

"Děti si bližší si snad být ani nemůžou. Jeden den spí v jednom campingu v karavanu, druhý den si třeba postaví stan, prostě jak se jim chce nebo usnou tam, kde se zrovna dívají na televizi. Prostě si tam vyčistí zuby a umejou se, mají v každém karavanu svůj kartáček,“ směje se Jindřich Joo. "Prostě jsou pořád spolu a takhle my chápeme rodinu,“ dodává na závěr.

Daniela Pilřová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz