Zpravodajství

Rafty, kajaky a kanoe - nejlepší místa v Evropě

Vyzkoušejte letos v létě něco nového! Co takhle vyjet do kouzelných míst, vybrat si kajak, raft či kánoi a vyrazit za dobrodružstvím na vodu? Zavedeme vás do skvělých oblastí, z nichž si vyberou začátečníci (včetně rodin s dětmi) i vodáci-mazáci.

Na vodáckou dovolenou můžete vyrazit sami, na místě si pronajmout potřebné vybavení, naplánovat si trasu a vyrazit. Pokud jste zkušenější vodáci, bude vám tato varianta vyhovovat, pokud však tolik zkušeností nemáte nebo vyrážíte na první plavbu s dětmi, využijte raději nabídky některé z českých cestovních kanceláří, které se specializují na vodácké dovolené v zahraničí.
 

Není se čeho bát

„Na místo vás podle počtu osob dopravíme autobusem či mikrobusem. V ceně zájezdu pak máte zahrnuty služby akreditovaného průvodce, ubytování (nejčastěji ve stanech), zapůjčení lodí a potřebného vodáckého vybavení. Na letní řeky obdržíte plovací vestu, helmu, pádlo, do náročnějších terénů kvalitní vodáckou bundu a neoprenový oblek. Neoprenové boty si můžete objednat za příplatek čtyřicet korun na den,“ popisuje Tomáš Fomenko z cestovní agentury GTS Travel.


Jak začít

Má dokonce radu i pro ty, kteří chtějí vyrazit do světa divoké vody poprvé. „V České republice se pořádá celá řada kurzů jízdy na kajaku. Nejčastěji probíhají intenzivní formou o víkendu nebo dvakrát týdně po dvou hodinách. Za třicet hodin se pod dohledem zkušených lektorů – často aktivních závodníků ve vodním slalomu - naučíte techniku pádlování, strategii jízdy na divoké vodě, nezbytné základy vodní záchrany, případně i výuku eskymáckého obratu,“ doporučuje Tomáš Fomenko.


 

Bez pojištění ani ránu!


Pokud se rozhodnete pro dovolenou na kajaku, raftu či kánoi, rozhodně se nezapomeňte pojistit! Jestliže jedete přes cestovní kancelář, pojištění vám doporučí, pokud cestujete na vlastní pěst, vyberte si takové, které zahrnuje pojištění léčebných výloh, asistenční službu, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a věci třetí osoby a pojištění storna zájezdu.


TOP 6 vodáckých lokalit:

 

1. Itálie: Raftařský koncert v Noce


Pokud máte rádi bohaté a přitom neuspěchané výpravy kombinující jednotlivé sporty, je pro vás tato vodácká dovolené zasazená do přátelské atmosféry italských Dolomit ta pravá. Předehru si dejte na řekách Eisack (odpočiňte si v příjemném městečku Brixen), pak se vydejte na poněkud techničtější Passirio a nakonec si ještě dejte do těla při raftařském koncertě v peřejích Noce. Jako alternativní program tady můžete zvolit cyklotúru v oblasti Passo Tonale, anebo - pokud vyrazíte příští rok do června - můžete si tady dokonce zalyžovat na ledovci!
 

Noclehy a stravování: 3x kemp (stany), strava vlastní.
Průměrná cena s českou CK: (zajištěna doprava autobusem, průvodce půjčení lodi, vybavení, ubytování) od 5980 Kč.
Půjčení horských kol: 20 EUR/osoba
 


Varianta pro rodiny s dětmi:
Vydejte se na úvodní plavbu po řece Rienz do Cortiny d´Ampezzo a dojděte až k vodopádům Fannes či lanovkou na vrchol Tofana. Splujte řeky Piave a Brenta a udělejte si výlet do Benátek. Odsud přejeďte do Slovinska, kde můžete šnorchlovat, užívat si pohody u moře a večer si prohlédnout městečko Piran. Pokud je vám to málo, přejeďte k Bohinjskému jezeru, splujte řeku Sava Bohinjka a skončete v městečku Bled.
 

Noclehy a stravování: 8x kemp (stany), strava vlastní.
Průměrná cena s českou CK: (zajištěna doprava autobusem, průvodce půjčení lodi, vybavení, ubytování) od 9980 Kč.
 

2. Francie: Ztraceni v peřejích


Třeste se vzrušením - tady na vás čekají vodní jámy v peřejích Guilu, Durance a Ubaye, která je považována za jednu z nejkrásnějších alpských řek. Rafting, středomořské klima, sladká vůně divoké levandule a opojný horský vzduch via ferrat... Že jste to ještě nezkusili? Pak neváhejte a zdolejte ocelovými lany zajištěné horolezecké cesty Les Gorges de la Durance.
 

Noclehy a stravování: 3x kemp (vlastní stany), strava vlastní.
Průměrná cena s českou CK: (zajištěna doprava autobusem, průvodce půjčení lodi, vybavení, ubytování) od 6980 Kč.
Vstupné na ferratu: cca 4 EUR/osoba
 


Varianta pro rodiny s dětmi:
Čeká vás vůně provensálských bylin, zpěv cikád, středověká kamenná městečka s malebnými náměstíčky a kavárnami a řeky zaříznuté ve vápencových kaňonech: po Lotě se dostanete do malebného Estaingu, splujete kaňon řeky Tarn, projdete se po planině Causse Méjean, prohlédnete si jeskyni Aven Armand, vykoupete se v Ďáblově soutěsce a odpočinete si v přímořském městečku Palavas les Flots.


Noclehy a stravování: 9x kemp (stany), strava vlastní.
Průměrná cena s českou CK: (zajištěna doprava autobusem, průvodce půjčení lodi, vybavení, ubytování) od 11 640 Kč.
 

 


3. Slovinsko: Divočina na Soče


Proniknout ke krásám Julských Alp znamená splout technicky náročný balvanitý tok řeky Soči na raftu nebo na nafukovací kánoi a také projít kaňon horského potoka, slaňovat vodopády a skákat do hlubokých tůní nebo se proplazit do nitra hor temnými chodbami krasových jeskyní. Nejprve si dopřejte super rafting na řece Soče mezi obrovskými kameny a hlubokými lagunami nebo vyrazte na kánoích kaňonem řeky Koritnica na speleologickou túru. Komu je to málo, může si ještě šlápnou na kole do pedálů. Druhý den doporučujeme rafting na malebné řece Sava Bohinjka.
 

Noclehy a stravování: 2x kemp, strava vlastní.
Průměrná cena s českou CK: (zajištěna doprava autobusem, průvodce půjčení lodi, vybavení, ubytování) od 4980 Kč.
Kaňoning: 40 EUR/osoba
Speleologická túra: 35 EUR/osoba
Kánoe na Koritnici: 30 EUR/osoba
Půjčení horského kola: 20 EUR/osoba
Poplatky za raftování na Soče: 10 EUR/osoba
 


4. Švýcarsko/Rakousko: Vodácké mekky

Vorderrhein je horní tok Rýna, zaříznutý v jednom z nejhezčích švýcarských kaňonů. Ač není extrémně těžký, dokáže si krásou vysokých vápencových skal získat doslova každého. Pokud se rozhodnete pro toto místo, počítejte s dny naplněnými jen a jen raftováním: na řekách Hinterrhein a Albula a vrcholným sjezdem řeky Sanna, jejíž divokost vyžaduje maximální soustředění.


Noclehy a stravování: 2x kemp (stany), strava vlastní.
Průměrná cena s českou CK: (zajištěna doprava autobusem, průvodce půjčení lodi, vybavení, ubytování) od 4980 Kč.


Tip pro aktivní pohodáře:
Pokud hledáte vodácký program na víkend, vydejte se na jednu z nejkrásnějších řek Evropy – Salsu. Dvoumístných člunů se nebojte, jsou tady naopak tím nejvhodnějším plavidlem. Oba dny strávíte na průzračné vodě, druhý den se budete více věnovat spodní části, která patří k nejkrásnějším vodáckým úsekům v Rakousku.


Noclehy a stravování: 2x kemp (srub), strava vlastní.
Průměrná cena s českou CK: (zajištěna doprava autobusem, průvodce půjčení lodi, vybavení, ubytování) od 2980 Kč.
 

5. Norsko: Vodácký sen

Norské řeky lze považovat za vrchol evropských vodáckých terénů. Úvodní rafting je ideální na vodnaté řece Otta (prohlédněte si celodřevěný kostel v Lomu), pak se vydejte na vyhlášenou královnu norských řek Sjoe a dopřejte si pěší túru v národním parku Jotunheimen. Vrcholný rafting doporučujeme na technicky náročné řece Dagali. Poslední den si dopřejte prohlídku města Oslo a nahlédněte i do muzea lodi Fram a voru Kon-Tiki.


Noclehy a stravování:
8x noclehy ve volné přírodě, strava vlastní.
Průměrná cena s českou CK: (zajištěna doprava mikrobusem, 4x trajekt, průvodce půjčení lodi, vybavení, ubytování) od 14 980 Kč.
 


6. Afrika a USA: Expediční rafting


Toužíte po tom splout jednu z nejdivočejších řek světa – Zambezi? Pětidenní plavbu, na níž zdoláte 130 km, můžete začít pod Viktoriinými vodopády. Najdete zde mohutné peřeje se vzrušujícími názvy: Schody do nebe, Ďáblův záchod, Gulliverova cesta, Požírač náklaďáků či Tajemný jezdec a další. Kvůli nim budete několikrát i přenášet. Laguny mezi jednotlivými katarakty, teplá voda a velká hloubka však dělají ze Zambezi relativně bezpečnou řeku. A když už jste tady: proč nevyrazit na safari v nedalekém národním parku Chobe nebo Kruger? Případně se vykoupejte v moři u Mosambiku...
 

Noclehy: 3x kemp (případně bungalov), 4x ve volné přírodě.
Stravování: na řece 4x společná plná penze, jinak individuálně.
Průměrná cena s českou CK: (zajkištěna letecká doprava, průvodce půjčení lodi, vybavení, ubytování) od 51 500 Kč.
V ceně nezahrnuto: ubytování v bungalovech (60 USD/3 noci/osoba), víza do Zimbabwe (asi 30 USD), fakultativní exkurze ve Victoria Falls (asi 200–300 USD).
 

Více reportáží najdete v časopise Travel Digest.

tn.cz/kar/Zuzana Rybářová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz