Zpravodajství

Nechoďte k volbám, můžete zemřít, varuje Taliban

Nechoďte k volbám, můžete zemřít, varuje Taliban
Zdroj: oficiální zdroj

Taliban varuje obyčejné Afgánce, aby se nezúčastnili voleb. Pokud se jim prý něco stane, budou si za zranění moct sami.

Radikální islamistické hnutí Taliban hrozí teroristickými útoky na volební místnosti a vyzvalo Afghánce, aby ve čtvrtek během prezidentských a komunálních voleb raději zůstali doma. Plán Talibanu zesílit před volbami útoky potvrdil mluvčí ozbrojenců, informuje v pondělí server France 24.

 

"Vyzýváme vás, abyste nechodili k volbám, pokud se nechcete stát terčem našich operací," stojí podle mluvčího Talibanu Júsufa Ahmadího na letácích, které v neděli stoupenci radikálního hnutí rozdávali ve vesnicích na jihu země. "Vůči volebním místnostem použijeme novou taktiku. Kdokoli bude při odevzdávání volebního lístku zraněn, bude si za to moci sám. My jsme obyvatele varovali," dodal Ahmadí, přestože Taliban původně vyzýval pouze k bojkotu voleb.

 

Afghánská armáda žádné cílené operace proti ozbrojencům ve čtvrtek neplánuje, na případný útok však odpoví. Bezpečnostní opatření v okolí volebních místností budou velmi přísná. Odborníci se domnívají, že výhružky Talibanu by mohly významně ovlivnit volební účast.

 

Do akce bude zapojeno asi 200 tisíc členů afghánských bezpečnostních složek a 100 tisíc zahraničních vojáků, kteří jsou v Afghánistánu nasazeni v rámci mise Severoatlantické aliance a Spojených států. Přímo ve volebních místnostech bude na bezpečí 17 milionů registrovaných voličů dohlížet policie.

 

Navzdory vyslání tisíců dalších amerických vojáků a mnohonásobné ofenzivě proti Talibanu předcházející volby bude podle představitelů komise kvůli špatné bezpečnostní situaci uzavřeno asi 12 procent z téměř sedmi tisíc volebních místností.

 

Pondělí je posledním dnem kampaně prezidentských kandidátů. Očekává se, že ve volbách zvítězí dosavadní prezident Hamíd Karzáí. Jeho největším konkurentem je bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, jehož popularita by mohla vést až ke druhému kolu volby.

 

V zemi před volbami stoupl počet teroristických útoků. Například 15. srpna zaútočili teroristé v hlavním městě Kábulu, tehdy zemřelo 7 lidí. Více ZDE.

 

 

 

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz