Zpravodajství

Skini chtěli táhnout Svitavami, zahnal je déšť

Příznivci ultrapravice se sešli počtvrté ve Svitavách. Kvůli dešti se nevydali na pochod a zůstali na nádraží.

Vlastimil Pechanec, který patří ke skinheadskému hnutí, si osmým rokem odpykává vězení za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona. Podle jeho známých a příznivců extrémní pravice je nevinný, a proto na sobotu již počtvrté svolali do Svitav, odkud Pechanec pochází, protestní pochod. Akce měla původně trvat od 14. do 18. hodiny. Narušil ji ale déšť.


Dění ve Svitavách jste mohli sledovat on-line:


17:00 Extremisté odjeli ze Svitav. Bez větších problémů.


16:00
Organizátoři po proslovech, kterých se účastnili i extremisté ze Slovenska, oficiálně ukončili akci. Poděkovali městu, policii a požádali účastníky, aby se v klidu rozešli a jeli domů.


15:20 Před nádražím začaly projevy. V jejich úvodu organizátoři vyzvali zhruba 20 účatníků akce, aby odhalili svou tvář. Měli totiž sluneční brýle a šátky přes obličej.


15:00 Na bezpečnostních opatřeních se nic nemění. Před nádražím jsou psovodi a místo monitorují i těžkooděnci. Řečníci mají vystoupit v autobusové budce před nádražím. Na místě stále hustě prší.


14:52 Před nádražím už je aparatura, organizátoři zkoušejí zvuk. Čeká se, až odjede bílý kamion, který stojí před nádražím a účastníkům akce zavazí. Projevy by měly začít za 30 minut.


14:40 Pětikilometrový pochod Svitavami organizátoři definitivně odvolali. Stahují aparaturu z náměstí Míru k nádraží, před nímž se uskuteční projevy. Těm bude naslouchat zhruba stovka extremistů.


14:20 Policejní mluvčí Anna Štegnerová informovala, že pochod se zřejmě vůbec nebude konat. "Organizátoři nám uvedli, že projevy přednesou přímo u nádraží," řekla tn.cz.


14:00 Plánovaný protestní pochod Svitavami nezačal. Stále hustě prší a extremisté zvažují, zda se celá akce neodbude v nádražní restauraci. Navíc snížili odhad účastníků ze 150 na 100.


13:30 Ve Svitavách začalo hustě pršet. Čekající extremisté se schovali pod střechu nádraží a do nádražní hospody.


13:00 Policisté mají nad účastníky pochodu převahu. Situaci na svitavském vlakovém nádraží monitoruje celkem osm vozů, z toho tři dodávky. Na místě je i osm členů antikonfliktního týmu.


Účastníci extremistické demonstrace se do Svitav sjížděli už dopoledne. Někteří měli přelepené ruce a krky neprůhlednou páskou. Zřejmě jí maskovali tetování s nacistickými symboly.


Dvě hodiny po poledni jich ve městě bylo zhruba třicet. "Původně organizátoři počítali s 300 účastníky, v sobotu tento počet upřesnili na 150," doplnila Štegnerová. Později číslo kleslo na 100 lidí.


Na poledne se do Svitav svolali také Romové. Na akci, která podle policistů není povolená, je a další menšiny zval leták. "Od 12. hodiny se na autobusovém nádraží pohybuje několik lidí. Budeme dělat všechno proto, aby nedošlo ke střetům," uvedla ve 13 hodin svitavská policejní mluvčí Anna Štegnerová.


Demonstrace ultrapravice měla původně začít ve 14 hodin na vlakovém nádraží. Odtud měli jít její účastníci ulicemi 5. května, Nádražní, Školní na náměstí Míru, kde pronesou projevy. Potom se vrátí zpět na nádraží přes ulice Lanškrounská, Marie Pujmanové, Tovární. Začátek pochodu ale narušil déšť a příznivci do ulic nevyrazili.

 

Policie byla kvůli neonacistům a skinheadům ve střehu. "Povolali jsme z několika územních odborů posily. V ulicích jsou desítky policistů včetně pořádkových jednotek, psovodů a antikonflitkního týmu," informovala Štegnerová. Zhruba na dvě hodiny uzavřela policie náměstí Míru pro řidiče.


Podívejte se, jak to ve Svitavách vypadalo loni. Tři ročníky protestů se obešly bez vážných incidentů.


Pětikilometrový pochod se měl původně uskutečnit 25. července. Tehdy jeho termín organizátoři pousunuli, protože se akce kryla s demonstrací anarchistů. Padesát jich přijelo demonstrovat proti vzrůstajícím aktivitám neonacistů.


Pechanec byl v roce 2003 odsouzen na 17 let vězení za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona.

Zdroj: oficiální zdroj


Podle pravomocného rozsudku Pechanec v červnu 2001 na diskotéce ve Svitavách dvakrát bodl poškozeného nožem do břicha. Třicetiletý Rom v nemocnici zemřel. Jeho družka, s níž měl dvě malé děti, podlehla v roce 2002 rakovině.

hav s přispěním Petra Brzka, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz