Zpravodajství

Karlův most je 3. nejúžasnější na světě. Hitparáda mostů

Karlův most okouzlil svět. Obsadil třetí příčku v hitparádě nejúžasnějších mostů na světě.

Karlův most obsatil v hitparádě prestižního turistického portálu TripAdvisor bronzovou pozici. Trumfnul i slavný most Golden Gate v San Franciscu. Podívejte se na žebříček pěti nejúžasnějších mostů na světě a naopak pěti nejděsivějších mostů světa.


Pětice nejúžasnějších mostů

 

1. Pont de Millau

Most Pont de Millau (Millau Viaduc) je nejvyšší na světě a nachází se v jižní Francii v údolí řeky Tarn. Klene nad chráněnou přírodní rezervaci a spojuje dálnici A75 Paříž - Barcelona v místě, kde je přerušena řekou. Most je 2460 metrů dlouhý a nejvyšší pilíř měří téměř 245 metrů.

Zdroj: oficiální zdroj


2. Tower Bridge

Je to známý zvedací most v Londýně nad řekou Temží. Vedle něj stojí pevnost Tower, podle níž se jmenuje. Stavba mostu začala roku 1886 a trvala 8 let.

Zdroj: oficiální zdroj


3. Karlův most

Je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. V Čechách to byla v pořadí čtvrtá kamenná mostní stavba. Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402.

 

Zdroj: oficiální zdroj


4. Most Golden Gate

Most je jedním z nejdelších a nejznámějších visutých mostů na světě. Překonává stejnojmennou úžinu u ústí Sanfranciské zátoky do Tichého oceánu a spojuje tak San Francisco na jižním poloostrově s okresem Marin na severním. Není jen dopravní komunikací, ale i symbolem města San Francisca a turistickou atrakcí.

Zdroj: oficiální zdroj

 
5. Magdeburský vodní most

Šedesát let musely čluny při plavbě z Berlína do Hannoveru nejprve sestoupit až o 18 metrů plavební komorou z kanálu na hladinu Labe, poté obeplout Magdeburg proti jeho proudu, a nakonec zdviží Rothensee vystoupat do Středozemního průplavu. Vše ulehčila až v roce 2003 dokončená stavba unikátního Magdeburského vodního mostu, který je nejdelším na světě.

Zdroj: oficiální zdroj

 
Pět nejděsivějších mostů

 
1. Sky Bridge

Most se nachází v Langkawi v Malajsii a je považován za technickou senzaci. Most je vlastně 1,8 metru široká a 125 metrů dlouhá zakřivená lávka visící nad 650 metrů hlubokou propastí. Máte-li štěstí na počasí, naskytne se vám úžasný výhled nejen na celé souostroví, ale i na nedaleké thajské ostrovy.

Zdroj: oficiální zdroj


2. Visutý most v Capilanu

Most se nachází ve Vancouveru v Kanadě. Sto čtyřicet metrů dlouhý visutý most vede přes sedmdesátimetrovou propast.

Zdroj: oficiální zdroj


3. Provazový most na ostrov Carrick

Most se nachází nedaleko městečka Ballycastle v Severním Irsku. Po tomto 20 metrů dlouhém provazovém mostě z prken a provazů, který se houpe 25 metrů nad hladinou moře, můžete přejít na ostrov Carrick. Tento most zde natahují místní rybáři koncem dubna již více než 200 let. Vydrží zde vždy do poloviny září, kdy končí sezóna lovu lososů.

Zdroj: oficiální zdroj


4. Trift Bridge

Most Trift Bridge vede přes ledovec Trift, podle kterého je také pojmenovaný. Nachází se nad mestečkem Gadmen ve Švýcarsku. 

Zdroj: oficiální zdroj


5. Královský most přes Grand Canyon

Most leží nad řekou Arkansas, která protéká americkým Coloradem. Jeho délka je 384 metrů a šířka 5 metrů. Stavba byla zahájena 5.června 1929 a práce byly dokončeny v listopadu téhož roku.

Zdroj: oficiální zdroj
sn, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz