Klasické notebooky z trhu vytlačují takzvané netbooky. Zákazníky už našly mezi milióny lidmi. Avšak ne všichni jsou s jejich možnostmi spokojení.
To, co někteří uživatelé na netboocích oceňovali, jiní naopak proklínali. Vadil jim zejména nízký počítačový výkon netbooků, nemožnost stříhat videa, provozovat některé programy známé ze světa Windows. Ani ruce si na mnohých netboocích není kam opřít kvůli malé klávesnici.
| Netbook versus notebook |
| Netbooky jsou minipočítače s obrazovkou s úhlopříčkou 9 až 11 palců. Zařízení pohání nevýkonný procesor Intel Atom. Čip se chlubí nízkou spotřebou kolem 2,5 wattu. O je asi desetkrát méně než u normálního procesoru v notebooku. Cena těchto minipočítačů začíná na několika tisícikorunách. |
| Notebooky vnímáme jako plnohodnotné počítače. Ty dražší nabízely velký výkon i výdrž na baterii, ty levnější pouze dostatečnou výpočetní sílu. Nová řada přenosných počítačů, ve kterých pracují takzvané CULV čipy, to ale mění. I s levným CULV přístrojem se dá dlouho pracovat na jedno nabití. Přitom nemusíme oželet nic z jeho výkonu. Zařízení je navíc velmi skladné. Cena přístrojů s 13,3palcovým displejem startuje na 15 000 korunách. Stojí tak podobně jako nejvybavenější netbooky, na druhou stranu ale nabízejí uživatelům několikanásobně vyšší výkon, který s vhodnou grafickou kartou stačí nejen ke stříhání videa, ale také k hraní počítačových gamesek. |
Tajemná zkratka CULV
Klasické notebooky vděčí kombinaci dobrého počítačového výkonu a dlouhé výdrže na jedno nabití procesorům CULV. Zkratka CULV je symbolem čipů s velmi nízkou spotřebou. Jejich výrobce Intel očekává, že ještě letos by se CULV čipy mohly dostat do 10 miliónů počítačů.
CULV procesory začínají na nejslabším jednojádrovém modelu SU3500. Pokud právě on bude poháně váš notebook, nebo jeho silnější verze, můžete si být jisti, že jste si zakoupili lehký a přitom výkonný přenosný počítač.
„Nyní si můžete pořídit tenký a lehký notebook, nemusíte se přitom spoléhat na netbook,“ říká šéf Intelu Paul Otellini.
Počítače postavené kolem CULV procesorů mají podle některých expertů postupně přebrat vládu nad netbooky. Stát by se tak mělo v průběhu příštího roku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz