Zpravodajství

Papež: jak se obléká a v čem jezdí

Už za pár dní přijede do České republiky papež Benedikt XVI. Muž, který fascinuje davy. Jak žije a co nosí?

Je to obrovská celebrita. Znají ho lidé po celém světě, na jeho příjezd se vždy chystají davy. Má zhruba miliardu fanoušků. A na konci týdne přijede papež Benedikt XVI. do České republiky - země, kde je velké množství těch, kteří do kostela chodí jen na mši na Štědrý den.


Katolická církev hlásá život střídmý a ne zbytečně přepychový, papež sám ale rozhodně není žebravý mnich.

 

Pokud se podíváme zblízka na bílý oděv, který hlava katolické církve běžně nosí, nic zvlášť přepychového na sutaně nenajdeme. Doplňky jsou už ale něco úplně jiného. Na krku se papeži houpá velký zlatý kříž. Unikátní prsten, který nikdy neodkládá, se navíc po papežově smrti ničí.

Zdroj: Mediafax

 

Když papež slouží mši, je oblečený ještě přepychověji. Kolem krku má palium, což je pruh utkaný z bílé beránčí vlny s černými konci, navíc je ozdobený kříži. Kromě toho má papež velikou ozdobnou berlu a roucho, jehož barva se mění podle příležitosti.


Na přepych si papež potrpí, i když cestuje za zástupy věřících. K tomu většinou používá papamobil s velkou prosklenou kabinou. Případní atentátníci by ale záhy zjistili, že i když auto vypadá křehce, opak je pravdou.


Papamobily vyjely z Vatikánu už před týdnem


Papamobil je totiž silně opancéřovaný, například samotná kabina je z několika centimetrů silného neprůstřelného skla a navíc vedle řidiče sedí agent zajišťující papežovu bezpečnost. Vatikán ovšem k papamobilu neprozradí v podstatě nic konkrétního, aby neusnadňoval teroristům práci.

Zdroj: Mediafax


V tom se přístup podobá názoru americké vlády, která se ráda pochlubí tím, jak jsou prezidentovy limuzíny cool a jak doprovodná vozidla disponují kulometem, ale konkrétní technické parametry veřejnost nezná. Snad až na tloušťku pancíře, která si nezadá s tankem.

tn.cz / pez
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz