Zpravodajství

Uzavírky, program, doprava. PAPEŽ v Česku

Návštěva Papeže Benedikta XVI. začne už o víkendu. Podívejte se na podrobný program.

Po návštěvě amerického prezidenta, popové královny Madonny nebo megakocertu českých Kabátů zažije Praha další manévry. Už v sobotu metropoli navštíví papež Benedikt XVI. Na jeho mše se chystá více než 150 tisíc lidí.


Podívejte se na čtvrteční reportáž o vrcholících přípravách.

Kde všude papeže uvidíte?


Papež nezůstane pouze v Praze, ale zavítá i do Brna a do Staré Boleslavi. Setká se nejen s duchovními, ale také politickými špičkami včetně prezidenta Václava Klause. Statisícová návštěva věřících se očekává i na mších, které se budou konat v Brně a Staré Boleslavi.


Zájem věřících o bohoslužby je tak veliký, že církev rozdává místenky. Organizátoři ale ubezpečují, že pomodlit se s nejvyšším představeným lidé budou moci i bez nich.

 

Zdroj: TN.cz


Co všechno mohou mít lidé s sebou?


"Lidé si mohou na bohoslužbu přinést deštníky a občerstvení, seniorům organizátoři doporučují i stoličku," řekla mluvčí policejního prezidia Veronika Bendiktová.


"Prohlídky ale provádět budeme," upozorňuje šéf ochranné služby Lubomír Kvíčala. Do areálů, kde bude papež mše sloužit, se nedostanou lidé s předměty, které by šlo použít jako zbraně. Během návštěvy bude nasazeno zhruba 300 policistů na ochranu papeže a jeho doprovodu, další policisté se budou starat o dopravu.

 

Během návštěvy Svatého otce posílí i záchranka, aby ani při případném větším nasazení sanitek a záchranářů nebyla omezena běžná péče o Pražany. Na akci budou vyčleněny další sanitky, lékaři i zdravotníci, k dispozici bude zřejmě také pojízdná nemocnice a letecká záchranka.


Největší dopravní omezení budou v Brně


Mimořádné rychlíky, regionální vlaky s vagony navíc, kyvadlové autobusy, uzavřená dálnice, čtyřproudá objízdná trasa. To všechno má zajistit hladký průběh návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně. Tam se totiž očekává nápor 100 až 150 tisíc věřících, kteří zamíří na mši na letiště v Tuřanech.


Z D1 parkoviště


Kvůli mši na Brněnském letišti bude uzavřen kus dálnice D1 a bude na ní vybudováno parkoviště pro zhruba dva tisíce autobusů. Poutníci pak budou moci dojít na místo mše pěšky. Objízdná trasa povede od exitu na 196. kilometru po ulici Hněvkovského, Komárovem na ulici Černovickou a odtud pak po Ostravské ulici k exitu na 203. kilometru.

Z Ostravské a Olomoucké ulice se osobní auta dostanou na obří parkoviště v areálu "starého letiště". Travnatá plocha pojme až 30 tisíc automobilů. Z parkoviště pak cestující na mši dopraví kyvadlové autobusy.


V sobotu bude doprava zajištěna standardními linkami, které budou případně posilovány. V neděli ráno začnou fungovat speciální linky C od letiště směrem k centru a P na parkoviště.


Čtěte také:
- Kvůli papeži se uzavře na den D1, jinak pojedou i vlaky
- FOTO: Papež se poveze mercedesem. Odjel na návěsu
- Papeže chrání elitní žoldáci. VÝZBROJ A POŽADAVKY
- Papež: jak se obléká a v čem jezdí
- Papež přiveze slunečné počasí. Až odletí, přijdou přeháňky
- Papež požehná 57 předmětům. Základním kamenům, křížům i sochám


Rychlíky až skoro na letiště


V neděli se areál letiště otevře už ve čtyři hodiny ráno. Benedikt XVI. má přiletět dvacet minut po deváté hodině, mše má začít přesně v deset hodin. V ranních hodinách zabaví čekající věřící duchovní pásmo se zpěvem a modlitbami, videoprojekce nebo koncert kapely Hradišťan.


Mezitím budou do Brna přijíždět speciálně vypravené rychlíky. Jeden ve směru z Pardubic, další z Jihlavy. Zpátky pak tyto vlaky pojedou na další papežovu mši do Staré Boleslavi.


Rychlíky budou zastavovat ve Šlapanicích nebo Slatině tak, aby se odtud cestující mohli dostat pěšky rovnou na letiště a nemuseli cestovat přes centrum Brna.
 

V Praze uzavírky jen dvou ulic


"V Praze se omezení budou týkat jen ulice Karmelitská - na několik hodin v sobotu - a ulice Voršilská kousek od Národní třídy. Ta bude uzavřena po celou dobu návštěvy,“ prozradila Beneditková.

 

Papež totiž bude zřejmě spát v Apoštolské nunciatuře ve Voršilské ulici nedaleko pražské Národní třídy. Ta je uzavřena pro lidi i média.


Podívejte se, jak budou vypadat uzavírky ve Staré Boleslavi

Zdroj: Mediafax


Na mši i překladatel


Papeže Benedikta XVI. během návštěvy čeká deset vystoupení. Mše bude sloužit v latině a italštině a do češtiny je bude tlumočit český kněz.


Mimo mše bude papež mluvit hlavně anglicky. Rodnou němčinu mu přitom jeho spolupracovníci údajně nedoporučili – mimo jiné kvůli historickým souvislostem.

 

Areál pro statisíce návštěvníků


Celkem bude v areálu v jihomoravské metropoli 25 sektorů, do každého se vejde až 5 tisíc lidí. Areál je koncipován až pro 123 tisíc lidí. "Ale máme i záložní variantu pro dalších 30 tisíc. Jsme tedy připraveni i na ty návštěvníky, kteří se rozhodnout přijet na poslední chvíli," řekl Petr Zelenka, hlavní koordinátor přípravy návštěvy papeže v Brně.

Martin Hlavács, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz