Zpravodajství

Benedikt XVI. miluje módu a kočky, fandí Bayernu

Papež Benedikt XVI. nezapře svůj zájem o módu. Ze zvířat má rád kočky. Fandí fotbalu a miluje hru na klavír.

Papež Benedikt XVI. má velmi přísný pohled a na první dojem nepůsobí příliš přátelsky. Mnozí ho zklamaně srovnávají s Janem Pavlem II., kterého milovali nejen věřící, ale obdivovali ho i ateisté. Jan Pavel II. byl mimořádnou osobností světového významu.

 

Jeho nástupce Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger, tak nemá právě lehkou pozici. Před volbou v roce 2005 se zdál být jasným kandidátem. Pro mnohé bylo přesto jeho vítězství překvapením, konkláve kardinálů totiž tradičně dává přednost jiným adeptům před jasnými favority.

 

Návštěvu papeže v České republice sledujeme ON-LINE.

 

Benedikt byl zvolen ve věku 78 let. Jako intelektuál působí uzavřeně a nepřístupně. Ani jeho každodenní program z něj nedělá příliš lidštější bytost.

 

Vstává v 5 hodin ráno, pak se modlí, jde na mši, naobědvá se, odpoledne si pospí, pak čte, večer se podívá na zprávy, modlí se a jde spát. Nutno podotknout, že tento program platí pro všechny papeže stejně. Ke všemu nečte klasickou literaturu, ale jen teologické spisy.

 

Jako kardinál hrával s bratrem na piáno

 

Má ale i světské záliby. Miluje kočky a hru na klavír. Ještě jako kardinál hrával čtyř ručně se svým bratrem. Je fandou do módy, tedy spíš do módních doplňků, protože oblečení má jako hlava katolické církve jasně předepsané. O to víc si ale užívá různé pokrývky, jako třeba takzvaný “panamský klobouk“, baseballové čepice nebo zimní papežskou čepici lemovanou bílou kožešinou, kterou jeho předchůdce Jan Pavel II. nechával ve skříni.

 

Čtěte také:

 

- Jídelníček Svatého otce: tortellini i svíčková. Recepty papežova kuchaře
- Uzavírky, program, doprava. PAPEŽ v Česku
- Kvůli papeži se uzavře na den D1, jinak pojedou i vlaky
- FOTO: Papež se poveze mercedesem. Odjel na návěsu
- Papeže chrání elitní žoldáci. VÝZBROJ A POŽADAVKY
- Papež: jak se obléká a v čem jezdí
- Papež přiveze slunečné počasí. Až odletí, přijdou přeháňky
- Papež požehná 57 předmětům. Základním kamenům, křížům i sochám

 

Benedikt si rád nasazuje značkové sluneční brýle, které měl na nose i herec Val Kilmer ve filmu Top Gun. A co má hodně rád, jsou boty. Dokonce ho reportéři vyfotili s párem rudých polobotek, ušitých v módním domě Prada. Jeden časopis pro muže mu dokonce udělil módní cenu v oblasti doplňků.

 

A má i smysl pro humor, jednou si totiž dokonce nasadil policajtskou čepici. Jako správný Bavor má rád pivo a fotbal. Samozřejmě fandí Bayernu Mnichov.

 

“Ještě jako kardinál chodíval do práce pěšky, s baretem na hlavě a občas se stavoval v kavárničkách poblíž Vatikánu a povídal si tam s těmi chlapíky o fotbale. Jak Bayern Mnichov porazil Juventus Turín... ,“ vzpomíná bývalý český velvyslanec ve Vatikánu Martin Stropnický.

 

Benedikt XVI. se zasazuje o širší dialog křesťanů s muslimy. A je svým způsobem revoluční. Jako první hlava katolické církve použil slovo “kondom“. I když, stejně jako jeho předchůdci, je rezolutně proti používání jakéhokoli druhu antikoncepce. O tom, jestli dokáže oslovit statisícový dav, se Češi mohou přesvědčit běhěm jeho třídenní návštěvy.

Lucie Kubovičová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz