Zpravodajství

Papež v Brně sloužil mši pro 120 tisíc lidí. V pondělí ho čeká pouť

Dopoledne sloužil Benedikt XVI. mši v Brně pro 120 tisíc věřících. V pondělí ho čeká bohoslužba na Proboštské louce.

Papež má za sebou už druhý den návštěvy České republiky. Dopoledne sloužil mši na brněnském letišti. Tu si nenechalo ujít 120 tisíc lidí. Odpoledne se pak v Praze sešel s představiteli Ekumenické rady církví. Ve Vladislavském sále na Pražském hradě ho pak přivítali zástupci akademické obce.

 

Celý den jsme papeže sledovali online.

 

18:50 Papežův nedělní program končí. Zítra Benedikt XVI. navštíví Svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi. Na Proboštské louce ho čeká mše svatá a asi 50 tisíc poutníků.

 

18:47 Za doprovodu skladby Gaudeamus igitur opustí Svatý otec Vladislavský sál.

 

18:40 Zástupci akademické obce tleskají papeži, který právě skočil svůj projev. Rektor univerzity Karlovy předal Svatému otci dar - svazky Dějin Univerzity Karlovy.

 

18:35 Ve svém projevu papež mimo jiné vyzdvihl potřebu autonomie univerzit při hledání pravdy.

 

18:30 Papež všem poděkoval. “Děkuji studentovi, který mě vaším jménem přivítal,“ řekl papež, který poděkoval i za vystoupení sboru, které pro něj ve Vladislavském sále připravili.

 

18:10 "Katedrální škola zde existovala dlouho před založením univerzity. Pražský hrad se stal útočištěm pro studenty i učence," řekl ve svém projevu Hampl.

 

18:06 Další se projevu ujal rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

 

18:03 Ve Vladislavském sále přivítali papeže v jeho rodném jazyce - v němčině. Úvodního slova se ujal student, doktorand Jaroslav Lorman. Mluví v papežově rodné řeči, němčině. "Svatý otče! Vítejte mezi námi."

 

18:00 Do Vladislavského sálu vchází papež v doprovodu prezidenta a rektora Univerzity Karlovy.

 

17:52 Papež se chystá na Pražský Hrad, kde ho čeká ještě poslední bod jeho nedělního programu. Tím je setkání se zástupci akademické obce ve Vladislavském sále.

17:47 Představiteli Ekumenické rady církví pak společně  předali Svatému otci dárek a rozloučili se s papežem.

 

17:44 Papež se nyní vítá s různými představiteli českých církví.

 

17:40 “Jsem vděčný všemohoucímu, že mi dal příležitost setkat se s vámi,“ odpověděl papež

 

Papež se zmínil v proslovu o dvacetiletém výročí zhroucení komunistického režimu a o hledání lidí k rozvoji společného dobra.

 

“Můžeme se ptát, co může říct Evangelium České republice a v celé v Evropě… Bůh nabízí hlubší skutečnost. Nabízí spásu,“ pronesl v arcibiskupském paláci papež.

 

"Modlím se, aby podobné ekumenické iniciativy přinesly plody nejen ve snaze o jednotu křesťanů, ale k prospěchu celé evropské společnosti," řekl v neděli Benedikt XVI.

 

17:35 Černý se v úvodním slově zmínil i jméno Jana Husa. Díky sympoziu mohou dnes podle Černého lidé různých církví brát Husa jako postavu středověkého křesťana, který sjednocuje, a jeho charakter a zápas o pravdu má co říci i dnes.

"Vaše návštěva je pro nás obrovským povzbuzením," řekl Černý a skončil svůj proslov požehnáním pastýřské službě.

 

17:30 Policie otevřela sedmikilometrový úsek dálnice D1 u Brna, který uzavřela kvůli slavnostní mši papeže na brněnském letišti v Tuřanech.

 

17:25 Představitelé Ekumenické rady církví přivítali papeže v arcibiskupském paláci.

 

"Je pro nás výsadou a radostí, že se s vámi můžeme setkat…,“ přivítal papeže předseda ekumenické rady Pavel Černý.

 

17:20 Benedikt XVI. přijel do arcibiskupského paláce.

 

17:09 Limuzína s papežem opustila pražskou nunciaturu. Papež jede do arcibiskupského paláce.

 

16:55 Představitelé Ekumenické rady církví v ČR očekávají, že dojde k prohloubení spolupráce jednotlivých církví. Při setkání by měla být prý zmíněna i osobnost Jana Husa. Téma majetkového vyrovnání by se otevírat nemělo vůbec.

 

16:30 Už za chvíli bude papež opět pokračovat ve svém nabitém programu. V 17:15 se sejde v arcibiskupském paláci s představiteli Ekumenické rady církví, která sdružuje křesťanské církve registrované v České republice.

 

16:10 Během mše se mezi věřícími objevily dvě dívky oblečené do jedněch šatů. "Jsme transcendentální bytosti a jdeme si pro požehnání od papeže," tvrdily dívky. Pořadatelé je vyvedli z davu.

15:50 Mohutná kotva, která na brněnské bohoslužbě s Benediktem XVI. vévodila areálu, nepůjde do šrotu. "Dvanáct metrů vysoké umělecké dílo, které symbolizuje naději, bude trvale umístěno na nábřeží Brněnské přehrady," řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

 

15:15 Někteří věřící stále ještě zůstávají na letišti v Tuřanech, Většina z nich už ale místo opustila. Lidi z místa odváží speciální linkové autobusy.

 

14:30 Zatímco papež odpočívá, ve Staré Boleslavi vrcholí přípravy na jeho zítřejší slavnostní mši, které by se mělo zúčastnit asi 50 tisíc věřících.

Vše jde zatím podle plánu. Jedinou nepříjemností, kterou museli pořadatelé řešit, je krádež bundy jednoho z nich.

13:52 Část odpoledne stráví Benedikt XVI. na nunciatuře. Od 17:00 ho čeká další program.

 

13:30 Papež se z Brna vrátil do Prahy. Kolona jede zpátky na Apoštolskou nunciaturu.

 

12:57 Druhým vládním letounem odletěl z Brna i prezident Václav Klaus s manželkou Livií.

 

12:47 Letadlo s papežem na palubě míří do Prahy.

 

12:30 Papež je v letadle. Za chvíli odlétí do Prahy.

 

12:20 Odpoledne se Svatý otec sejde s představiteli Ekumenické rady církví, která sdružuje křesťanské církve registrované v České republice. V podvečer pak bude Vladislavský sál Pražského hradu hostit setkání papeže se zástupci akademické obce.

 

12:14 "Aktuálně se zatím nic závažného neděje. Čeká se, až mše skončí a odletí papež, jak budou lidé odcházet a dostávat se k autobusům," informovala mluvčí brněnské policie Denisa Kapitančiková.

 

12:07 V papamobilu odjíždí papež k letadlu, které ho dopraví zpět do Prahy, kde ho odpoledne čeká další program. Svatý otec naposledy kyne věřícím v Brně.

 

12:02 Celá slavnostní ceremonie končí. Po skončení papež požehnal předmětům, mezi nimiž jsou základní kameny kostelů a zvony.

Zdroj: Mediafax

Za chvíli nastoupí do letadla a odletí do Prahy. Při odchodu se rozloučil s prezidentským párem.

 

11:58 Po společné modlitbě papež zdraví všechny přítomné v několika světových jazycích a žehná jim. “Moji milovaní, je pro mě velkou radostí být zde s vámi v Brně,“ řekl papež v češtině.

 

Pozdravil také všechny, kteří nemohli do Brna přijet a sledovali mší prostřednictví sdělovacích prostředků. Vyzval je, aby mysleli společně na staré, nemocné a nemohoucí lidi, přítomné navíc požádal, aby jim věnovali modlitbu.

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

Benedikt XVI. vzpomněl také na svého předchůdce papeže Jana Pavla II..

 

11:47 Papež vyzval všechny k modlitbě Anděl Páně. Mše se blíží pomalu ke konci.

 

11:45 Podle mluvčí záchranné služby bylo do této doby ošetřeno celkem 15 lidí. Deset z nich zkolabovalo.

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

"Důvodem kolapsů je to, že část poutníků raději oželela přísun tekutin, aby se vyhnuli tomu, že by museli opustit svá místa v době čekání na papeže či přímo v době mše," vysvětlila mluvčí záchranky Barbora Zuchová.

 

11:40 Benedikt XVI. během slavnostní mše připomněl svaté Cyrila a Metoděje jako hlavní patrony Moravy a svaté Petra a Pavla, kterým je zasvěcena brněnská katedrála. Pozornost věřících obrátil také k dalším svatým a jejich osudům spřízněným s moravským a českým prostředím - Zdislavě, Janu Sarkandrovi, Klementu Mariovi Hofbauerovi a k blahoslavené Restitutě Kafkové, řeholnici narozené v Brně a zavražděné nacisty ve Vídni.

 

11:29 Papež podává svaté přijímání lidem, kteří byli vybráni jako zástupci různých diecézí a různých skupin věřících.

 

11:26 Na vyzvání jáhna si věřící podávají ruce.

 

11:20 Celý text kázání papeže Benedikta XVI. na nedělní mši na letišti v Brně si můžete přečíst dole pod článkem.

Kázání papeže Benedikta XVI. na mši v Brně

Typ souboru: pdf

 

11:15 Od nedělního rána policie eviduje jednoho zraněného policistu. "Ráno kolem půl deváté spadl z koně. Náš kolega musel být převezen do nemocnice,“ řekla policejní mluvčí Soňa Svobodová. Policisté také pomáhali jedné ženě, která měla poraněný kotník. Další dva lidí zkolabovali během mše.

 

11:10 Papež přijímá liturgické dary, přichází jej uctít jeptišky i rodina s dětmi.

 

11:05 Mše pokračuje přímluvami, na letišti zní zbožné písně.

Zdroj: Mediafax

11:00 Podle Svatého otce by měl být člověk osvobozen od materiální tísně, především by se měl zachránit před zlem, které postihuje ducha.

 

10:48 Záchranáři vyjíždějí k dalšímu člověku, který během bohoslužby zkolaboval.

 

10:45 Jeden z přítomných poutníků během mše zkolaboval. Musela pro něj přijet sanitka.

Zdroj: Mediafax

10:38 Papež pronáší homilii. Začátek přečetl Svatý otec v češtině, poté pokračoval v italštině. Očekává se, že v průběhu bohoslužby použije papež češtinu ještě několikrát, česky budou i předčítaná čtení z Bible.

 

10:27 Začala bohoslužba slova. Jednotlivá liturgická slova budou číst zástupci místních farností.

Zdroj: Mediafax

10:25 Celou bohoslužbu vede papežův osobní ceremonář Guido Marini. Modlí se všichni věřící.

 

10:21 Papež Benedikt XVI. zahájil slavnostní mši.

 

10:19 Brněnský biskup Vojtěch Cikrle věnuje papeži jako osobní dar kopii nejstaršího kříže nalezeného na jižní Moravě. Stříbrný originál pochází z dob Velké Moravy. Nalezen byl v Mikulčicích u Hodonína. Druhou kopii nosí biskup.

Benedikt XVI. dostane celkem 25 darů - mimo jiné ponožky v liturgických barvách nebo kraslici z Vnorova.

 

10:16 Papeže přivítal brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Davy nadšeně tleskají Svatému otci.

 

"Jako nástupce apoštola Petra přicházíte z Říma, kde svatí Petr a Pavel a s nimi řada dalších hlásali Krista a prolili pro něj svou krev. Díky jejich svědectví se radostná zvěst dostala i k nám. Naše katedrála je zasvěcena dvojici těchto velkých apoštolů – svatému Petru a Pavlovi. Vaše Svatosti, vítejte tedy doma," řekl biskup Cikrle.

 

10:15 Na brněnské letišti v Tuřanech za pár minut začne slavnostní mše, kterou si nenechalo ujít přes 120 tisíc lidí. Mše se účastní i Václav Klaus s manželkou a další české politické špičky.

Zdroj: Mediafax

10:05 Papež společně se svým sekretářem přijíždí papamobilem k pódiu, kde za malou chvíli začne slavnostní mše.

Zdroj: Mediafax

10:00 Na mši dorazili poutníci nejen z Moravy a Čech, ale také početné zástupy Slováků a Poláků. Na bohoslužbu dorazily i stovky Rakušanů, Němců a Ukrajinců. Nad areálem vlají také vlajky Brazílie a Austrálie.

 

9:50 Na letišti je přítomno asi 43 biskupů, 1000 kněží a asi 3200 ministrantů.

 

9:40 Přes120 tisíc lidí vítá papeže, který kolem nich projíždí v papamobilu. Mávají na něj vatikánskými vlaječkami.

 

9:35 Papež v papamobilu odjíždí směrem k věřícím, aby za necelou půlhodinu zahájil slavnostní mši.

 

9:32 Dvouhodinová mše začne v 10:00. Jejím hlavním tématem bude naděje. V areálu bohoslužby, který byl vybudován na tuřanském letišti, ji symbolizuje dvanáctimetrová kotva.

 

9:30 Papež vystupuje z českého vládního speciálu. Na letištní ploše ho přivítali prezident Václav Klaus s manželkou Livií, jihomoravský hejtman Michal Hašek, primátor Brna Roman Onderka, brněnský biskup Vojtěch Cikrle a zaplněné tuřanské letiště.

Zdroj: Mediafax

9:25 Na mši už čeká asi 120 tisíc věřících. Za chvíli vystoupí papež z letadla do papamobilu.

Zdroj: Dušan Vrbecký

9:20 Letadlo se Svatým otcem na palubě přistálo v Brně. Přílet papeže doprovází dělostřelecké salvy z hradu Špilberk a společné vyzvánění zvonů na všech katedrálách ve městě. Salvy i zvony se rozezněly v okamžiku, kdy hlava katolické církve přistála na letišti v Tuřanech. Věřící mu nadšeně mávají.

 

Když sestupoval papež ze schůdků letadla, na památku si ho vyfotil i pilot vládního letounu.

Zdroj: Dušan Vrbecký
 

9:10 Přípravy na mši se chýlí ke konci. Kromě prezidenta zasednou v prvních řadách vedle sebe Miloš Zeman s manželkou Ivanou, šéf ČSSD Jiří Paroubek s chotí Petrou a předseda lidové strany Cyril Svoboda se svojí paní Věnceslavou. Přítomen jsou také šéf sněmovny Miloslav Vlček s manželkou Soňou a místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

 

V dalších řadách zaujmou místa významní hosté, kteří se jsou promíchání s řádovými sestrami a nejstaršími kněžími. Během mše se bude podílet na rozdávání hostií téměř tisíc kněží, kteří se usadili po obou křídlech prostoru pod pódiem.

 

9:05 Do areálu proudí stále nekonečné zástupy věřících. Společně s nimi čeká na papeže i Václav Klaus s manželkou. “V 08:30 tu na papeže čekalo už 100 tisíc poutníků,“ sdělila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

 

Zdroj: Dušan Vrbecký

Mezi věřícími panuje veselá nálada. Vymýšlejí pozdravy pro Benedikta XVI. Moderátoři totiž připomněli pozdrav, jímž jeho předchůdce Jana Pavla II. zdravili mladí věřící v roce 1995 u Olomouce: "Otče, Svatý kopeček, plný je tvých oveček."

 

Potleskem byla oceněna například vymyšlená zvolání: "Svatý Otec v Brně je, s námi se tu poměje. Benedikt je církve hlava, kdo je katolík, tak mává. Benedikte, ty jsi borec, ateistů ledoborec". Patrně s největším úspěchem u tisíců poutníků se setkal pozdrav "Dnes ví každé mrně, že je papež v Brně."

 

9:00 Parkoviště určená pro věřící a účastníky mše jsou naplněná k prasknutí. Lidé jsou netrpěliví. Čekají, až přiletí Svatý otec. “Čekáme tu od brzkých ranních hodin. Zima nám nevadí, vždyť za chvíli sem přiletí papež,“ řekl jeden z nedočkavců.

 

O dobrou náladu se stará Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Do Brna dorazili i poutníci ze Slovenska, Rakouska, Německa, Polska a Ukrajiny, kterým zahrál písně v jejich rodných jazycích.

 

8:52 Do Brna přiletěl prezident Václav Klaus s manželkou.

 

8:50 Areál letiště v Tuřanech se začíná zaplňovat. Poutníky na místo přivážejí speciální autobusové linky. Pro lidi je připraveno občerstvení, ale i stánky s upomínkovými předměty. Organizátoři mají plné ruce práce. Ráno museli z areálu vyprovodit skupinku lidí, která na protest papežovy návštěvy v Česku rozdávala na letišti kondomy.
 

8:30 Papež odjel z nunciatury v Praze na letiště. V deset hodin ho čeká slavnostní mše v Brně. Do areálu letiště v Tuřanech proudí davy lidí.

8:20 Zhruba za hodinu přiletí papež do Brna, kde bude sloužit slavnostní mši. Čeká se, že na letiště v Tuřanech dorazí až 100 tisíc lidí z celé Evropy. Na místě je jich podle organizátorů už asi 60 tisíc.

Zdroj: Dušan Vrbecký

8:03 - Brněnská záchranná služba ošetřila jednoho z policistů, který spadl z koně, informovala o tom mluvčí brněnské záchranky Barbora Zuchová.

 

7:34 - Stanové městečko zmizelo už před pátou hodinou ráno. Od rána do areálu proudí davy poutníků. Po půl osmé hodině ráno už přes 60 tisíc lidí. Papež by měl přiletět v 9:20 hodin.

 

5:40 - Záchranná služba přes noc neřešila žádná závažná zranění. "Ošetřili jsme asi 6 lidí s drobnými poraněními," řekla mluvčí brněnské záchranky Barbora Zuchová.

 

5:00 - Stanové městečko zmizelo. Lidé se přesouvají na svá místa v sektorech.

Celou návštěvu papeže jsme sledovali ON-LINE i v sobotu.

 

 

Od začátku návštěvy České republiky má nejvyšší představitel katolické církve opravdu nabitý program.

 

Za tři dny musí stihnout v Česku třináct oficiálních akcí včetně návštěvy prezidenta Václava Klause na Pražském hradě, kterou už má za sebou.

 

Na ruzyňské letiště přiletěl papež v sobotu před půl dvanáctou dopoledne. Na letiště ho přišel přivítat kardinál Miloslav Vlk, prezident Václav Klaus s chotí a další důležití duchovní a političtí představitelé.

Z letiště se Svatý otec vydal do kostela Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici, aby se poklonil Jezulátku. Uctít Pražské Jezulátko na Malé Straně bylo papežovým osobním přáním už před sestavováním programu jeho návštěvy. Jezulátku daroval papežkou korunku. Požehnal věřícím a společně s nimi se pomodlil.

 

Čtěte také:

- OBRAZEM: Svatý otec v Česku
- Papeže poslouchal i pavouk. Lezl po něm. VIDEO
- Uzavírky, program, doprava. PAPEŽ v Česku
- Kvůli papeži se uzavře na den D1, jinak pojedou i vlaky
- FOTO: Papež se poveze mercedesem. Odjel na návěsu
- Papeže chrání elitní žoldáci. VÝZBROJ A POŽADAVKY
- Papež: jak se obléká a v čem jezdí
- Papež přiveze slunečné počasí. Až odletí, přijdou přeháňky
- Papež požehná 57 předmětům. Základním kamenům, křížům i sochám
- Jídelníček Svatého otce: tortellini i svíčková. Recepty papežova kuchaře
- Benedikt XVI. miluje módu a kočky, fandí Bayernu

 

 

Odpoledne pak papežova cesta vedla na Pražský hrad, kde se kromě prezidenta Václava Klause setkal i s dalšími českými politickými špičkami.

 

Sobotní den pak završil v katedrále svatého Víta, kde vedl modlitbu nešpor.

 

V podvečer pak bude Vladislavský sál Pražského hradu hostit setkání papeže se zástupci akademické obce.

 

Podrobný program papežovy návštěvy

Zdroj: TN.cz

Papež přijel do Česka na pozvání prezidenta Václava Klause a České biskupské konference. O jeho návštěvu usilovali katolíci již delší dobu. Pozvání mu zaslali například již loni v lednu. Bez oficiálního pozvání ze strany hlavy státu se však jednání o návštěvě papeže nemohla uskutečnit.

 

Lukáš Gibiec, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz