Zpravodajství

Exproděkan z aféry s plagiáty rozhoduje o státních miliardách

Exproděkan z aféry s plagiáty rozhoduje o státních miliardách
Milan Kindl | Zdroj: Mediafax

Bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Kindl a jeho student budou rozhodovat v odvolávacím řízení o arbitráži s Diag Human.

Ve sporu mezi firmou Diag Human a Českou republikou jde o čtrnáct milard korun. Firma zažalovala stát kvůli údajně zmařeným obchodům s krevní plazmou a podle původních výsledků arbitráže jí za to má Česko zaplatit.


Předsedou rozhodčího senátu, který bude rozhodovat v odvolacím řízení, je Petr Kužel. Nebylo by na tom nic divného, kdyby Kužel teprve nestudoval pátý ročník na plzeňské právnické fakultě, zjistil deník Právo.

 
Kužel je prezidentem Hospodářské komory ČR a pražským zastupitelem za ODS. Ve svém životopisu uvádí, že jeho nejvyšším vzděláním je střední průmyslová škola dopravní.

 
Kužel se do arbitrážního tribunálu dostal za ministerstvo zdravotnictví a za Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.


A aby toho nebylo málo, dalším členem odvolacího senátu je bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty a Kuželův učitel Milan Kindl. Ten musel minulý týden na funkci proděkana rezignovat kvůli plagiátorské aféře na této škole.

Spolu s ním musel kvůli skandálu s opsanými dizertačními a diplomovými pracemi na plzeňské fakultě rezignovat i děkan Jaroslav Zachariáš a proděkan Ivan Tomažič.

Kindla a Kužela v odvolacím senátu ještě doplní švýcarský právník Damin Della Ca, kterého nominoval Diag Human.


Původně měl tribunálu předsedat renomovaný profesor z univerzity ve švédském Lundu. "Ten několik dnů po jmenování Kužela v obavách, co se v Česku vlastně děje, z kauzy vycouval,“ píše Právo. Po odstoupení Švéda se pak Della Ca s Kindlem domluvili, že jim bude předsedat ombudsman Otakar Motejl. Ten souhlasil, avšak pražský městský soud v dubnu odsouhlasil jménování Kužela.


Diag Human Kuželovo jmenování napadl. Podle něj jeho jmenováním chtělo ministerstvo zdravotnictví arbitráž zmanipulovat. Stížnost bude řešit Ústavní soud.

tn.cz / muf

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz