APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Sezóna očkování proti chřipce začala. Ordinace se plní

Mnoha praktickým lékařům se plní ordinace zájemci o očkování proti "běžné", sezónní chřipce.

"Máme třikrát víc lidí očkovaných proti chřipce než loni touhle dobou," odhadla praktická lékařka z Prahy 6 a mluvčí sdružení praktiků Irena Kudrnovská. "Už od poloviny září se nechávají očkovat pacienti, kteří jinak chodili až koncem října," upřesnila. V jejím obvodu totiž žije hodně rizikových pacientů (například seniorů nad 65 let), kterým vakcínu hradí stát. Kudrnovská dodává, že na setkání lékařů o uplynulém víkendu zvýšení počtu zájemců o očkování hlásili i mnozí další lékaři.

 

Podobnou zkušenost má i doktor Lubor Kinšt z Jindřichova Hradce. "Zájem se zvýšil aspoň o 20 procent. To odpovídá tomu, s čím jsme počítali," řekl.

 

Vyšší zájem čekají i výrobci


Česko patří k zemím, kde je proočkovanost proti sezónní chřipce velmi nízká. Každoročně se u nás spotřebuje 700 až 800 tisíc dávek vakcíny. To stačí pro sedm až osm procent populace, evropský průměr je přitom 20 až 25 procent.


Výrobci očkovacích látek ovšem předpokládají, že by letos mohlo zájemců o vakcínu přibýt asi o pětinu. "Při jednání s výrobci bylo dohodnuto, že pro Česko bude připraveno 900 tisíc až milion dávek," uvedl Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

 

Pacienty odrazuje kontroverzní studie

 

Naopak v ordinacích Kamila Běrského z Opavy nebo Romana Housky z Mostu pacienti nepřibyli. "Čekali jsme zájem větší, když média teď tolik píšou o prasečí chřipce. Když se před několika lety mluvilo hodně o chřipce ptačí, v ordinacích byl nárůst markantní," uvedl doktor Houska.

 

"Po zveřejnění studie, podle níž může očkování proti chřipce zhoršit onemocnění virem H1N1, jsou pacienti bohužel spíš obezřetní," vysvětluje si doktorka Martina Korabíková ze Vsetína, proč ani u ní zájemců o vakcínu nepřibylo.

 

Kontroverzní studii kanadských vědců čeští odborníci odmítají. "Studie, která vzbudila obrovskou paniku celosvětově, nechci říct, že není seriózní, ale byla postavena poměrně podivně," řekl odborník na očkování profesor Roman Prymula. To, že je mezi nemocnými pandemickou chřipkou více počet očkovaných proti sezónní chřipce, neznamená, že je očkování rizikové. Je to naopak, proti "běžné" chřipce se podle něj nechávají nejčastěji očkovat lidé z rizikových skupin, kteří mají mnohá další onemocnění. Více informací najdete TADY.

 

Proti prasečí chřipce, nové variantě viru H1N1, by v Česku mělo být očkováno půl milionu lidí, především zdravotníci a lidé nezbytní pro chod státu. Ministryně svou představu o očkovací strategii představila v polovině září. Může se ale stát, že vakcína vystačí až pro milion Čechů; to pokud by se prokázalo, že organismus získá odolnost už po jediné dávce vakcíny. Zatím se počítá s očkováním dvoudávkovým.

 

O očkování proti sezónní chřipce, která každoročně v Česku zabije 2000 až 2500 lidí, si víc přečtěte ZDE.

 

Myslete na prevenci

 

Právě očkování je nejlepší ochranou proti chřipce. Pokud ho nepodstoupíte, měli byste si posilovat imunitní systém (například otužováním) a jíst co nejvíc vitamínů. Je také rozumné nechodit tam, kde hrozí setkání s virem: pokud možno nejezdit hromadnou dopravou, vyhýbat se chrchlajícím kolegům, nelíbat se ani s vlastní manželkou před spaním, pokud na ni "něco leze".

 

Více informací o léčbě a prevenci chřipky najdete TADY a TADY. Více o tom, jaká "tradiční moudra" se s chřipkou pojí a zda jsou pravdivá, si přečtěte ZDE.

tn.cz / kap

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz