Zpravodajství

Jiří Pospíšil ON-LINE: Uděláme vše, aby fakulta nebyla uzavřena

Jiří Pospíšil ON-LINE: Uděláme vše, aby fakulta nebyla uzavřena

Hostem on-line rozhovoru tn.cz byl Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti, který je dočasně pověřený vedením právnické fakulty v Plzni.

Právnickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni otřásá nebývalý skandál. Léta na škole studovali řadoví studenti i prominentní osobnosti, teď vyšlo najevo, že někteří podváděli. A škola spolu s nimi.


Zdá se, že fakulta s horší pověstí momentálně v Česku není. Podaří se zachránit reputaci plzeňských práv? Jaká opatření škola přijme, aby se skandály neopakovaly? Na takové i další otázky odpovídal Jiří Pospíšil, který fakultu dočasně vede.


Rozhovor


Nic se nezametá pod koberec, věří Pospíšil


Pospíšil považuje za nejsmutnější, že skandál poškozuje studenty, kteří školu řádně studují nebo vystudovali. Přiznává ale, že skandál může pro fakultu i ty nejhorší následky.


"Uděláme vše pro to, aby fakulta uzavřena nebyla, ale nebudu Vám lhát, že je tato varianta vyloučena... ,“ odpověděl na dotaz jedné ze studentek.


"Po dohodě s akreditační komisí zcela měníme přijímací řízení na naši fakultu. K přijetí bude třeba úspěšně absolvovat SCIO testy, které, jak možná víte, nerealizuje právnická fakulta, ani je nemůže nijak ovlivnit. Žadatelé se prokáží své výsledky v těchto testech a ti nejlepší budou přijati ke studiu. Žádné jiné přijímání na fakultu nebude za mě možné,“ popsal Pospíšil v jiné odpovědi první opatření, které má zajistit transparentnost fakulty.


"Jak pozoruji činnost akreditační komise, která situaci na fakultě prověřuje, nemám pocit, že by se cokoliv zametalo pod koberec. Situaci na fakultě také budou prověřovat orgány činné v trestním řízení, policie a státní zastupitelství,“ reagoval na dotaz, zda aféra se známými jmény a jejich tituly nevyšumí do ztracena. Dodal, že věří, že jména nepoctivých studentů budou po vyšetření zveřejněna.


Plagiátorství, nepořádek, tituly na počkání


Kauza začala ve chvíli, kdy se přišlo na to, že na univerzitě chybí řada diplomových a rigorózních prací. Mezi nimi i rigorózní práce proděkana práv Milana Kindla. Bylo totiž podezření, že v ní byly desítky stran opsaných bez přiznání zdroje. Zfalšovaná měla být i oponentura práce.

 

Milan Kindl přitom povede boj České republiky s firmou Diag Human, která po státu v arbitráži chce 14 miliard korun.

Vedení právnické fakulty přišlo s neuvěřitelným vysvětlením: všechno prý byla řízená provokace.


Na povrch ovšem postupně vyplynulo to, že na 400 studentů získalo titul, kvůli kterému se obvykle studuje pět let, za méně než čtyři roky.

 U některých studium trvalo pouhé dva měsíce.

Skandál nakonec připravil o křeslo nejen Kindla, ale i děkana právnické fakulty Jaroslava Zachariáše. Nahradil ho bývalý ministr spravedlnosti a absolvent plzeňské fakulty Jiří Pospíšil. Ten fakultu vede zatím jen dočasně, už nyní se ale o něm mluví jako o budoucím děkanovi.
 

Byly za podvody úplatky? Jak zajistí fakulta lepší fungování? Nebojí se o to, že nezíská akreditaci? Ztrácí škola studenty? Na tyto a další otázky se můžete již nyní ptát Jiřího Pospíšila.


Pospíšil se nyní snaží fakultu očistit. Nařídil například změny v přijímacích zkouškách. Studenti budou muset povinně skládat Sciotesty.


Do celé záležitosti se již vložilo také ministerstvo školství. Tituly nepoctivcům ale odebrat nemůže, neumožňuje mu to zákon.

Případ šetří také protikorupční policie a útvar pro odhalování organizovaného zločinu.
 

hav, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz