Prase je prý ideální mazlíček: nezpůsobuje alergie, je čistotné a nenáročné.
Speciálně vyšlechtění čuníci měří nejvýš 35 centimetrů a je po nich taková poptávka, že v Británii žádného neseženete. A to přesto, že se prodávají za 700 liber, tedy v přepočtu asi 20 tisíc korun.
"Je úžasné, jak populární najednou jsou a kolik lidí chce mít za mazlíčky prasátka," neskrývá nadšení Jane Croftová, která tahle zvířátka pěstuje.
Poptávka má ovšem svoji logiku. Reklamu čuníkům coby domácím společníkům dělal léta největší krasavec světa, herec George Clooney. Jeho vietnamské prase Max ovšem vážilo asi 130 kilo, což není na mazlíčka úplně ideální.
To mikroprasata, která při narození mají asi 25 deka, v dospělosti váží jen 18 až 30 kilo a člověku sahají tak ke kolenům.
Chovatelé se pochvalují, že prasátka jsou překvapivě čistotná, nenáročná a tichá. "Nemusíte je brát na procházky a mají jen málo zdravotních problémů. Nejsou hluční, snadno se naučí chodit na záchod a když s vámi navážou vztah, jsou velmi oddaní," vysvětluje Croftová.
K dalším výhodám prasátek patří, že si nedělají nepořádek v pelíšku a jsou velmi inteligentní. "Čtvrtí nejinteligentnější po člověku, opici a delfínovi," domnívá se chovatelka.
Jen málo lidí také má na prasátka alergii. "Jsou to prostě dokonalí mazlíčci. Nechápu, že si je lidé nezačali pořizovat dřív," dodává Croftová, která každý den dostává aspoň stovku dotazů od zájemců o své speciální křížence malých prasečích plemen.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz