Zpravodajství

ODPOSLECH: Mafiáni byli ve spojení s plzeňským proděkanem

Policejní odposlechy ukazují, jak člen mafie kolem soudce Berky studoval na plzeňské fakultě.

Odposlech, který dokládá propojení funkcionářů plzeňské fakulty s mafiány, vznikl v lednu 2004. Jan Harangozzo, který je dnes už vystudovaným právníkem, si volá se svým známým Vladislavem Větrovcem.

Poslechněte si celý záznam:

Větrovec barvitě popisuje své jednání s tehdejším děkanem právnické fakulty Kindlem. V hovoru mimo jiné zaznělo:

"Kindl už mně jako začal tykat. A já říkám, a teďko pane děkane mám prosbičku. Minule jsme se tady bavili o mým bratrovi, příteli (Harangozzovi)... říkám, mám jeden problém, není dodělanej ročník, protože tam chybí zkouška ze životního prostředí třeba. On tak na mě kouká a říká. Pane kolego, vždyť to není potřeba. Takže jsme se domluvili, že přestupuješ a v červnu děláš státníce bakaláře," říká Větrovec.

Z rozhovoru není jasné, zda je řeč přímo o právnické fakultě v Plzni; mohlo jít i o Vysokou školu v Karlových Varech, kde Kindl také působil. Větrovec tvrzení o tom, co Kindl řekl, také není možné dokázat. Faktem ale je, že Harangozzo práva vystudoval za dva měsíce během prázdnin v roce 2005.

Kauzu mafie v justici a na vysokých školách začal už před sedmi lety rozplétat tým pod vedením žalobce Jaroslava Dolejšího. Před třemi lety byl bez udání důvodu odvolán. "Byly vyvíjeny aktivity jednak k mému zastrašení, jednak k mé diskreditaci," říká k tomu státní zástupce. Teď se kauzou začala zabývat protikorupční policie.

S jistotou ale o svůj post přijde Milan Kindl, současný proděkan. Ten se vzdal mandátu na konci září, v pondělí dostane jeho oficiiální rezignaci prozatímní děkan Jiří Pospíšl. "Je velmi pravděpodobné, že Kindl zcela opustí plzeńskou právnickou fakultu," dodává bývalý ministr.

kap s přispěním Jiřího Hynka, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz