Zpravodajství

Ministerstvo školství podá trestní oznámení kvůli plzeňským právům

Pokud to ministerstvo neudělá, podá trestní oznámení Akreditační komise.

Děním na plzeňské právnické fakultě by se měla zabývat i kriminální policie. Myslí si to předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Ta v televizním diskusním pořadu České televize uvedla, že ministerstvo školství chce podat trestní oznámení v nejbližším týdnu.

"Pokud to ministerstvo neudělá, podá trestní oznámení Akreditační komise," dodala Dvořáková. Ta v týdnu označila dění na fakultě, kde překvapivě rychle vystudovaly desítky politiků, podnikatelů i dalších lidí, za budování sítě, díky níž chtěla mafie ovlivňovat dění v celém státě.

Jiří Paroubek plzeňskou kauzu označil za "děsuplnou" a dodal, že součástí řešení by mělo být i odvolání státní zástupkyně Renáty Vesecké a místopředsedy Nevyššího soudu Pavla Kučery. "Je to prodloužená ruka justiční mafie, a proto je třeba poměry v justici velice rychle řešit," vysvětlil svůj návrh.

Spojení s mafií dokazují odposlechy

Skandál na plzeňské právnické fakultě propukl před několika týdny, když se zjistilo, že proděkan Ivan Tomažič svou disertační práci opsal z několika článků a dalších zdrojů a děkan Jaroslav Zachariáš mu na práci dal příznivý posudek. O funkci přišel i další proděkan Milan Kindl, který se kauzu pokusil zamaskovat. Tvrdil, že práce byla nastražená a jejím cílem bylo zjistit, kdo ze školy vynáší informace. Podrobnosti TADY a TADY.

Kauza se poté rozrostla do nevídaných rozměrů. Proděkan a advokát Milan Kindl přišel o post v Ústavu státu a práva i v advokátní komoře. Jedna veřejná funkce mu ovšem zůstala, je rozhodcem v arbitráži Česka s firmou Diag Human, v níž jde o 14 miliard korun.

Akreditační komise poté zjistila, že na plzeňských právech za podivných okolností vystudovaly desítky lidí. Na 400 lidí si pětileté studium udělalo za méně než čtyři roky, a některým na to dokonce stačily pouhé dva měsíce.

Dění na fakultě proto prošetřují elitní policisté z protikorupčního útvaru i z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Více ZDE.

Mezi "prázdninové právníky" patří i Jan Harangozzo, člen takzvané konkurzní mafie soudce Berky. O tom, že by si potřeboval udělat školu, přitom telefonicky mluvil pravděpodobný šéf mafiánů Vladislav Větrovec s proděkanem Kindlem. Dokládá to odposlech, který TV Nova získala.

Práce, na jejichž základě "rychlostudenti" vystudovali, ve školní knihovně chybí. Nedají se tak dohledat například práce, které sepsali chomutovská primátorka Ivana Řápková, starosta Prahy 5 Milan Jančík nebo Eduard Bruna, obhájce Jiřího Čunka. Už v minulosti média upozornila, že v knihovně není práce expremiéra Stanislava Grosse.

tn.cz / kap

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz