Zpravodajství

Al-Kajda tře bídu s nouzí, Taliban vydělává na drogách

Teroristická síť Al-Kajda se nachází v nejhorší finanční situaci za posledních několik let. Naopak Taliban v současnosti získává peníze bez obtíží.

Podle Davida Cohena z amerického ministerstva financí Al-Kajda letos vydala už několik výzev na darování peněz. Vliv sítě, poškozené americkým úsilím na omezení jejího financování, ale klesá.


"Podle našich odhadů je Al-Kajda ve své nejhorší finanční situaci za poslední léta, a tak její vliv klesá," řekl Cohen.


Podle něj velitelství Al-Kajdy už varovalo, že nedostatek peněz má vliv na rekrutování a výcvik nových posil teroristické sítě. Americký představitel ale také uvedl, že Al-Kajda má několikanásobné dárce "připravené, ochotné a schopné přispět", takže situace se může rychle změnit.


Naproti tomu radikálnímu hnutí Taliban se finančně daří, a to nejen díky pěstování a prodeji drog. Zvláštní vyslanec USA pro Pákistán a Afghánistán Richard Holbrooke uvedl, že hnutí získává většinu svých financí od soukromých dárců z oblasti Perského zálivu. David Cohen k tomu uvedl, že je obtížnější objevit a zastavit dodávky peněz od více zdrojů.


Dalším trendem financování militantních organizací je podle Cohena příklon ke kriminálním aktivitám. Například libanonské hnutí Hizballáh vyrábí a prodává nelegální kopie hudebních nosičů a počítačových programů a pašuje cigarety.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz