Zpravodajství

Rusko si podrží právo zaútočit jako první jadernými zbraněmi

Rusko si podrží právo zaútočit jako první jadernými zbraněmi

Rusko chce stále mít právo první zmáčknout červený knoflík a odpálit jadernou zbraň. Je to nová obranná strategie Ruska.

Rusko si ve své nové obranné strategii ponechá možnost preventivního jaderného útoku, jinými slovy - vyhradí si právo na první jaderný úder. Informuje o tom v úterý agentura Reuters, která cituje tajemníka ruské Bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa.

 

"Varianty použití jaderných zbraní závisejí na úmyslech a výzbroji nepřítele. Ve chvílích kritické pro bezpečnost Ruska se nebudeme moci vzdát preventivního jaderného útoku," říká Patrušev v rozhovoru pro deník Izvěstija, který vychází ve středu.

 

Patrušev patří k lidem, kteří pracují na revizi obranné doktriny Ruska.

 

Nynější obranná doktrina Ruska uvádí, že "nejdůležitějším úkolem obrany je odstrašit nepřítele, a to i za použití jaderných zbraní".

 

Ruská armáda nyní podstupuje bolestivé reformy, modernizuje výzbroj, snižuje počty vojáků a vytváří profesionální jednotky. V této době je Rusko více závislé na jaderné síle a více než jindy spoléhá na jaderné zbraně, píše Reuters. Dokládají to tímto Patruševovým výrokem v Izvěstijích: "V nové doktrině musíme zvážit, zda nasazení jaderných zbraní budeme podmiňovat velkým globálním konfliktem nebo je připustíme také v regionálních válkách nebo dokonce v lokálních konfliktech."

 

S ruskou obrannou doktrinou má čerstvé zkušenosti i Česko. Když se americká vláda prezidenta George Bushe chystala umístit radar své protiraketové obrany do Brd, vyhrožovali někteří ruští generálové, že na toto zařízení zaútočí raketami s jadernými hlavicemi.

 

Prezident Dmitrij Medveděv později v odvetě chystal rozmístit ruské rakety schopné nést jaderné hlavice v kaliningradské oblasti na polských hranicích.

 

Když Barack Obama plán na radar v Česku a rakety v Polsku odpískal, odvolal Medveděv ruskou odvetu.

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz