APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

STUDIE: Lidé si užívali s neandrtálci. Měli i děti?

STUDIE: Lidé si užívali s neandrtálci. Měli i děti?
Zdroj: Oficiální zdroj

Naši předci, příslušníci rodu Homo sapiens, se pohlavně stýkali s neandrtálci, tvrdí přední genetik Svante Paabo.

Paabo, který vede genetický výzkum na renomovaném Institutu Maxe Placka v Leipzigu, však zatím neví jistě, zda mohli mít příslušníci dvou takto odlišných druhů děti. 
 

"Co mě zajímá nejvíce, je to, zda jsme měli s nimi děti a také to, jestli tito možní potomci přispěli k našim dnešním variacím," řekl Paabo pro deník The Sunday Times.
 

"Jsem si naprosto jistý, že spolu pohlavně žili," doplnil vědec s tím, že přesnou odpověď na to, zda mezi současnými lidmi žijí vzdálení potomci moderního člověka a neandrtálce, dá až podrobný rozbor genomu našich vyhynulých předků s velkými nadočnicovými oblouky.


Pohlavní život odlišných druhů není výjimkou
 

Stýkání různých druhů mezi sebou vidíme i v současné přírodě. Dochází k němu mezi koni a zebrami, lvy a tygry. Takto vzniklá mláďata jsou ale neplodná.
 

V uplynulých letech byly nalezeny fosilie neandrtálců a moderních lidí, které měly svědčit o tom, že spolu jejich příslušníci vychovávali potomky. Ale skeny neandrtálských genů odhalily, že jsou velmi odlišné od DNA současného člověka.
 

Neandrtálci žili společně s lidmi současného typu před 30 000 lety. Oba druhy se mohly potkávat asi 10 000 - 12 000 let. Podle vědců pak neandrtálci vymřeli.
 

Paablo nyní hledá ve fosiliích neandrtálců zbytky DNA, která patřila modernímu člověku. Tak chce nade vši pochybnost dokázat existenci jejich společných potomků.


Na druhou stranu tvrdí, že pokud by pátral po stopách neandrtálské DNA v našich genech, nebude úspěšný. "Postupem času se už dávno rozředila pod zjistitelnou úroveň," soudí vědec.

adr, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz