Zpravodajství

Pokousaný chlapec bojuje o život. Veterinářka: Děti nesmí být se psy samy

Pokousaný chlapec bojuje o život. Veterinářka: Děti nesmí být se psy samy
Zdroj: oficiální zdroj

Na otázky spojené s agresivitou zvířat odpovídala veterinářka Hana Žertová z Polepšovny mazlíčků.

Stav šestiletého chlapce, který skončil po včerejším útoku rotvajlerů v královéhradecké nemocnici, je velmi kritický. Policie tuto tragickou událost stále prošetřuje. Byl přizván i soudní znalec.

 

Dalo se události předejít? Lze psa, který se už rozhodl zaútočit, ještě odvolat? A měl by být chov velkých a nebezpečných psů nejakým způsobem regulovaný? Hostem on-line rozhovoru bude veterinářka Hana Žertová, která se posledních deset let své kariéry úzce zaměřuje na poruchy chování domácích mazlíčků. Veterinářku znáte z pořadu Polepšovna mazlíčků, který vysílá televize Nova.

 

"Velcí psi jsou obecně nebezpečnější než malí, protože mohou člověku způsobit vážnější zranění. Vždy záleží na genetických dispozicích psa, na prostředí a správné výchově, ale také na momentální situaci a reakci okolí. Většina psů neútočí bez důvodu," vysvětluje Žertová. Podle ní nelze říct, které plemeno je nejvíce agresivní.

 

"Jste přesvědčena že za útok nemohou rodiče, kteří nechali dítě bez dozoru?" ptala se čtenářka Hana. Odpověď byla asi poměrně překvapivá. "Právní i morální odpovědnost mají jak rodiče, tak majitelé psů. Chlapce je mi moc líto. Proto stále všem rodičům opakuji, že dítě nesmí se psem zůstat bez dozoru. Psi dávají řečí těla najevo, že se jim jednání dítěte přestává líbit. Ale děti to nevidí, nedokážou to vyhodnotit. A navíc mají obličej přímo v úrovni zubů velkého, i středně velkého psa..." domnívá se veterinářka.

 

Poslední dobou také zaznívají hlasy, které chtějí regulovat chov velkých psů. Podle Žertové by "řidičák na psa" měli mít úplně všichni majitelé psů.Rozhovor

 

 

Nešťasná událost se stala v neděli půl hodiny před polednem u rodinného domku v Račicích nad Trotinou na Královéhradecku. Dva rotvajleři pokousali šestiletého hocha tak zle, že na místo musel vrtulník záchranářů.

 

 

 

Lékaři ho na chvíli probudili z umělého spánku

 

Zranění malého pacienta jsou bohužel tak vážná, že chlapec bojuje o život. Pokousaný je po celém těle a nejhorší poranění má na hlavě. Mozek a vnitřní orgány má naštěstí v pořádku.

 

V pondělí ráno ho lékaři na chvíli probudili z umělého spánku a chlapec s nimi komunikoval. Kvůli bolestem ho ale zase museli znovu uspat.

 

Podle našich informací mají lékaři největší strach z infekce, která by tělo kvůli rozsáhlým zraněním mohla zasáhnout.

 

Nejhorší chvíle života prožívají také rodiče šestiletého chlapce a z tragické události jsou podle naší redaktorky, která případ na místě sleduje, v šoku.

 

Oba psi jsou stále u svého majitele a policie se pokouší zjistit, zda zaútočil jeden nebo oba rotvajleři a za jakých okolností se incident přihodil. Vyšetřovatelé také vyslýchají svědky, chlapec byl údajně půl hodiny sám venku bez dozoru.
 

ina / Kateřina Kohoutová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz