Zpravodajství

Unikátní středověký nástroj pomáhá v Dolském mlýně

Tesařský mistr se inspiroval nákresy staršími než vynálezy mistra Leonarda.

Od začátku listopadu pracuje na Dolském mlýně na Děčínsku unikátní replika středověkého berana. Stroj se využívá při dláždění dna. Slouží k zatloukání pilot a k zakotvení roštu v náhonu. Jeho konstruktérem je tesařský mistr Petr Růžička.

 

"Nechal jsem se inspirovat středověkými nákresy, tyto stroje lidé používali k zatloukání klád do země ještě před mistrem Leonardem. Nedostali bychom sem těžkou techniku, proto jsme si poradili tímto způsobem," vysvětluje autor bucharu Petr Růžička.

 

Z vysoké dřevěné konstrukce, která je postavená v mlýnském náhonu, padá asi 150 kilogramů těžký buchar na piloty, které kousek po kousku zaráží do dna náhonu. "Děláme tu dubové kůly, ty budou držet dřevěný rošt, na který přijde dlažba. Zatloukáme piloty do hloubky 2,3 metrů, aby pořádně držely rošt při velké vodě. Objevili jsme, že stejné klády tu už kdysi dávno zatlučeny byly, děláme v podstatě stejnou práci, stejnými postupy jako tenkrát,“ dodává Petr Růžička.


Celodřevěný stroj je opravdu unikátní. Jeho stavitel dlouho pátral na internetu, jestli je někde podobné kladivo používáno v praxi. "Nic jsem nenašel, dá se tedy říct, že takovýto funkční stroj je světovým unikátem,“ dodal Růžička.

 

Na Dolském mlýnu, který byl v dávných dobách klíčovým místem, se dříve kromě mletí obilí také pálila kořalka a plavilo se zde dřevo.


V současné době je potřeba opravit jez, který zvedá hladinu říčky Kamenice a žene ji do náhonu na mlýnské kolo. K práci se využije právě dřevěný beran.

Daniela Pilařová, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz