Odboráři ve čtvrtek jednali s dopravním podnikem a představiteli hlavního města. Přistoupili na nabídku 900 milionů korun.
Časově neomezená stávka, kterou chtěly vyhlásit odborové organizace pražského dopravního podniku, nejspíš nebude. Na čtvrtečním jednání se totiž odboráři dohodli s krizovým štábem hlavního města na částce 900 milionů korun, kterou dopravní podnik dostane ještě letos.
Podle primátora Pavla Béma dostane DP další peníze do konce února. Prostředky by měly vyrovnat prokazazelnou ztrátu.
"Jednání bylo z obou stran vedeno konstruktivně. Odprezentováno bylo všech sedm sporných otázek, u všech bodů došlo k posunu, nemohu ale říct, že bychom se shodli," řekl po jednání zástupce odborářů Jiří Obitko.
Odboráři se sešli ještě ve čtvrtek odpoledne, aby dopracovali stanovisko na předložené odpovědi a pak se s druhou stranou opět sešli. Z tohoto jednání vzešel požadavek, že odboráři chtějí písemné záruky. Když je budou mít v ruce, chtějí se znovu sejít s krizovým štábem.
Odboráři byli vstřícní, tvrdí zástupco Prahy
Zástupci města byli po dopoledním jednání optimističtí. "Vnímali jsme posun, z jejich strany byla vidět vstřícnost. Z mého pohledu bylo 90 až 95 procent problematiky vyřešeno," uvedl radní Radovan Šteiner.
"Vrátili jsme se k jednacímu stolu a posunuli jsme se o obrovský kus dál," doplnil ředitel DPP Martin Dvořák.
Podle Šteinera je vyřešen bod týkající se financování, podle Dvořáka nebude problém ani s nastavením standardů pro všechny dopravce na území Prahy.
Obě strany se dohodly také na tom, že DPP ke konci opustí ředitel pro transformaci Radek Novotný, který měl v podniku na starosti outsourcing. "Tak jako tak by jeho mise po dvou letech byla ukončena," dodal Dvořák.
Odboráři ze schůze odešli
Původně měli odboráři sedm podmínek, které měl magistrát splnit, aby od stávky upustili. Termín byl do středeční půlnoci. Částka 900 milionů, které ve čtvrtek krizový štáb odborům slíbil, je jen zlomek původních požadavků.
Podívejte se na pondělní reportáž o jednání odborů s krizovým štábem
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz